ابهام در سهام‌ بانک ها

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، در این بین، بهبود قیمت های کالاهای فلزی در جهان و همچنین بهبود خوش بینی به آینده اقتصادی از عوامل تقویت بازار بودند. اما هنوز مشکلاتی در بازار سرمایه ایران وجود دارد که منجر به شکل گیری عوامل تضعیف شده اند. ابهامات ناشی از نحوه گزارش گری مالی صورت های مالی بانک ها منجر شده که برخی از نماد های بانک ها توقفی بیش از ۲۰ روزه داشته باشند و در حالیکه هنوز مجامع برخی از آنها برگزار نشده، هنوز به دلیل برگزاری مجامع سالیانه بسته مانده اند.

همین مسأله ابهام در بازار ایجاد کرده و موجب شکل گیری نااطمینانی در بازار می شود. زیرا یکی از شروط اصلی بازار سرمایه، نقد شوندگی بالای سهام شرکت های حاضر در آن می باشد که در صورت تأمین نشدن این شرط، معاملات در بازار سرمایه امکان رشد و توسعه نخواهند داشت.

مشکل بسته ماندن نمادهای پالایشگاهی، پتروشیمی و سایر شرکت ها در بازار سرمایه ایران وجود داشته که در سال جدید مشکل بسته ماندن نماد برخی بانک ها نیز به آن افزوده شده است. تا روز چهارشنبه ۲۰ مرداد ماه، نماد بانک های ملت، سینا، دی، صادرات و تجارت بسته بوده اند و آخرین روز معاملاتی آنها، ۲۸ و ۲۹ تیرماه بوده است. این در حالی است که بسته ماندن نمادهای شرکت ها برای حداکثر سه تا چهار روز جهت برگزاری مجامع سالیانه امری عادی است. دلیل اصلی این مسأله عدم هماهنگی بانک ها و بانک مرکزی جهت ارائه صورت های مالی بانک ها می باشد.   

اقتصاد جهانی
جمعه گذشته، آمار ایجاد شغل در بخش های غیر کشاورزی در آمریکا منتشر شد که بیش از انتظار کارشناسان بود. کارشناسان انتظار داشتند که حدود ۱۸۰ هزار شغل ایجاد شود که آمار منتشر شده حکایت از افزایش ۲۵۵ هزار شغل جدید در بخش های غیرکشاورزی در آمریکا دارد. این در حالی است که در ماه گذشته، به مقدار ۲۸۷ هزار شغل جدید در آمریکا ایجاد شده بود.

با اینحال، نرخ بیکاری کاهش نیافت و در همان حد ۴٫۹ درصد ثابت ماند. موجب گمانه زنی سرمایه گذاران در مورد نزدیک تر شدن زمان افزایش نرخ بهره نسبت به احتمالات قبلی شده و تقویت دلار امریکا را در پی داشته است.
در چین هم علیرغم کاهش نرخ تورم به ۱٫۸ درصد در ماه جولای، اما این نرخ از ۱٫۷ درصد پیش بینی کارشناسان بالاتر بود تا امیدواری را به اقتصاد چین افزایش دهد. همچنین نرخ رشد تورم تولیدکننده نیز در ماه جولای ۱٫۷ درصد کاهش را نشان می داد در حالیکه نرخ پیش بینی شده ۲ درصد نزول بود. این آمار در کنار سیاست کاهش ظرفیت تولید فولاد توسط چین، موجب رشد قیمت های جهانی فولاد در هفته گذشته شده است.

سایر عناوین این مطلب:

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *