افزایش اقبال صنایع پر پتانسیل در بورس

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،آخرین روز معاملاتی هفته گذشته در بازار سرمایه با رویداد با اهمیت تغییر مدیریت سازمان بورس و اوراق بهادار مواجه شد و روی کار آمدن فردی جدید در ریاست سازمان با حواشی متعددی همراه گردید بطوریکه کارشناسان و فعالان بازار سرمایه برآوردها و ارزیابی های مختلفی در خصوص تبعات این موضوع بر روند آتی بورس دارند.
در همین ارتباط، یک کارشناس ارشد بازار سرمایه عنوان کرد: طبیعی است که تغییر مدیریت در هر مجموعه ای تبعات مثبت یا منفی متعددی را به دنبال دارد و به نظر می رسد فعالان بازار سرمایه طی معاملات چهارشنبه هفته گذشته احساسی بر خورد کرند.
محمد حسن جنانی در خصوص افزایش قابل توجه شاخص کل بورس طی روز چهارشنبه هفته گذشته به دلیل انجام معاملات بلوکی گفت: لزوماً روند صعودی شاخص در آخرین روز معاملاتی هفته اخیر متأثر از انجام معاملات بلوکی نبوده است، چرا که در برخی از گروه های همچون پالایشی و معدنی شاهد افزایش تقاضا برای خرید سهام و رشد قیمت سهام بعضی از شرکت های فعال در گروه های مذکور که دارای ارزش بازار قابل توجهی هستند بودیم که این امر بر صعود شاخص موثر واقع شده است.
به گزارش بورس نیوز،وی به افزایش عرضه در نمادهای خودرویی اشاره کرد و اظهار داشت: به نظر می رسد سهامداران رفتار احساسی را از خود به نمایش گذاشتند و متأثر از برداشت برخی از فعالان بازار سرمایه مبنی بر توجه ویژه رییس سابق سازمان بورس بر گروه خودرو رفتار کردند که این امر در نهایت سبب افزایش عرضه سهام در نمادهای خودرویی و روند منفی برخی از سهام آنها شد.
این کارشناس ارشد بازار سرمایه در خصوص روند آتی بورس اظهار داشت: اکنون زمان قضاوت و پیش بینی درباره روند آتی بازار سرمایه نیست و می بایست منتظر بمانیم تا اهداف و سیاست ها مشخص شود. در این بین نباید فراموش کنیم که برخی از اعضای هیأت مدیره سازمان همچنان در ترکیب مدیریتی قرار دارند. از این رو به طور کلی با توجه به سوابق اجرایی و تجربه های رییس جدید سازمان انتظار می رود تا صنایع بنیادی و پر پتانسیل مورد اقبال سهامداران قرار بگیرند و شاهد حرکت های بهتری در بازار سرمایه باشیم.
جنانی در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی از سوی رییس جدید سازمان بورس در راستای توسعه و رونق بازار سرمایه می بایست انجام می شود؟، اظهار داشت: تدوین یا اصلاح مقررات در حوزه افشای اطلاعات، شفافیت اطلاعاتی شرکت ها، نظارت بیشتر بر عملکرد مجموعه ها و نهادهای مالی و در نهایت بکارگیری ابزارهای نوین مالی که در دوره ریاست قبل کمتر به آن توجه شده بود، از جمله مهمترین اقدامات لازم جهت رشد و بالندگی بازار سرمایه به شمار می رود که انجام آن از سوی مدیریت جدید سازمان لازم به نظر می رسد.
علاوه بر این، برخی از ابهامات همچون تمدید معافیت مالیاتی انجام برنامه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها در حالی اثرات منفی بر روند بازار سرمایه بر جای گذاشته که به نظر می رسد می بایست اقدامات و پیگیری های جدی جهت رفع ابهامات انجام شود. بطور کلی می توان گفت فعالان بازار سرمایه از مدیریت جدید سازمان انتظار دارند تا رویکرد فعال تری داشته باشد و هماهنگی با دستگاه های اجرایی همچون سازمان امور مالیاتی، دارایی و وزارت صنعت را تقویت دهد.
وی در خاتمه جابه جایی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار را مثبت ارزیابی کرد و با توجه به رویکرد و تجربه رییس جدید سازمان روند آتی بازار سرمایه را مناسب برآورد نمود.

سایر عناوین این مطلب:

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *