برگزاری اولین گردهمایی ارزیابان خسارت با حضور رئیس کل بیمه مرکزی / دغدغه های ارزیابان خسارت شنیده شود

به گزارش ریسک نیوز،اولین گردهمایی سالانه ارزیابان حرفه ای خسارت با همکاری بیمه مرکزی  در در ۱۵ شهریور ماه ۱۳۹۶ در  محل بیمه مرکزی برگزار می شود.

در این راستا گفتگویی با محمد رضا نجفي ساروكلايي دبير اجرايي اولين گردهمايي سالانه ارزيابان حرفه اي خسارت صنعت بيمه انجام داده ایم که از نظر می گذرد:

جایگاه ارزیابان خسارت در صنعت بیمه چه زمانی تثبیت شد ؟
در سال ۱۳۸۵ بیمه مرکزی بر اساس آئین نامه ۵۰ که قبلا” به تصویب شورای عالی بیمه رسیده بود اقدام به برگزاری آزمون و مصاحبه از افراد علاقمند به حرفه ارزیابی خسارت نمود. از این آزمون ده نفر از متخصصین در رشته های مختلف بیمه موفق به دریافت مجوز فعالیت در حوزه ارزیابی خسارات بیمه ای گردیدند.

 اهداف برگزاری همایش را شرح دهید؟
ارزیابی خسارت بیمه ای یکی از حرفه ای ترین و فنی ترین مشاغل دنیا میباشد و لازمه کسب پروانه در این حرفه داشتن دانش ومهارتی بالا همراه با روحیه ای مستقل، جستجوگر، توانمند در اصول و فنون مذاکره و بسیاری از ابزارها و پارامترهای دیگر است.  
این حرفه ۷۰ سال پس از تاسیس قانون بیمه در ایران ایجاد گردیده است و هنوز راهی بس طولانی تا رسیدن به نمونه های بین المللی داریم پس برای پیمودن این راه طولانی نیازمند همکاری، همیاری و سعه صدر همه عزیزان ارزیاب خسارت و همچنین بیمه گران محترم هستیم. در نظر داشته باشید که این حرفه تا سال ۹۰ رشد چندانی نداشته است ولیکن اکنون تعداد ارزیابان خسارت حقیقی فعال در صنعت بیمه کشور بیش از ۲۷۰ نفر و تعداد ارزیابان حقوقی فعال در این صنعت ۱۵ شرکت و موسسه می باشد که در کل کشور فعال هستند.
 بدلایل مختلف از جمله وضعیت ارجاع کار و یا عدم وجود تعرفه ای مشخص برای ارزیابان خسارت،  این مسیر براساس اهداف پیش بینی شده بیمه مرکزی گسترش نیافته است. برای دست یافتن به چنین رویکردی بدیهی است نیاز به تعامل و هماهنگی بین بیمه مرکزی، بیمه گر و جامعه ارزیابان خسارت حقیقی و حقوقی بسیار ضروری میباشد .
انجمن ارزیابان حرفه ای خسارت صنعت بیمه با این نگرش اقدام به گردهمایی ارزیابان خسارت کل کشور و برگزاری اولین همایش سراسری نموده است. این همایش کاملا تخصصی بوده و در حوزه مباحث فنی و مشکلات کسب و کار  با حضور ارزیابان حقیقی و حقوقی و عزیزانی از شرکتهای بیمه ای  و بیمه مرکزی در تاریخ ۱۵ شهریور ماه امسال در سالن اجتماعات بیمه مرکزی ج.ا.ا. بمدت یک روز برگزار میشود.

محورهای برگزاری این گردهمایی چیست و پیش بینی می کنید چه میزان از سوی صنعت بیمه و ارزیابان خسارت مورد استقبال قرار گیرد؟
دیدار ارزیابان خسارت کل کشور بصورت سالانه، هم اندیشی در حوزه وضعیت کسب وکار  و مشکلات پیش روی عدم گسترش این حرفه در سطح جامعه، نحوه همراهی شرکتهای بیمه گر و بیمه گذاران با ارزیابان خسارت،  وضعیت برون سپاری شرکتهای بیمه در حوزه خسارت های بیمه ای، حوزه بیمه های تامین اجتماعی و مالیات و…… بخشهایی از محورهای برگزاری این گردهمایی میباشد.  با توجه به خلا وضع موجود متصور هستیم که کلیه بیمه گران محترم نسبت به ارتقاء و گسترش حرفه ارزیابی خسارت علاقمند هستند و با توجه به علاقمندی بیمه گران به سرویس دهی بهتر به بیمه گذاران  بنظر میرسد این گردهمائی میتواند نقطه عطفی در تغییر نگاه بیمه گران محترم به ارزیابان خسارت و همچنین آشنائی بیمه گذاران سطح کشور با فعالیتهای جامعه ارزیابان حرفه ای خسارت باشد.  

ضرورت برگزاری این همایش در جامعه ی بیمه ای کشور تا چه اندازه است و چرا تا کنون  همایش و گردهمایی از سوی جامعه ارزیابان خسارت برگزار نشده بود؟
با توجه به عدم شناخت بیمه گذاران، این ضرورت بسیار محسوس هست حتی بیان این موضوع بنظر میرسد قدری حائز اهمیت باشد که موضوع ارزیابی خسارت بیمه ای هنوز نزد برخی از بیمه گران هم نهادینه نشده و جای کار دارد.  بنابراین فعالیت فرهنگی جامعه ارزیابان خسارت بمنظور شناساندن خود به صنعت بیمه با فعالیتهای مستمر و با پشتیبانی بیمه مرکزی میتواند بسیار حائز اهمیت باشد. اولین بار این همایش از سوی بیمه مرکزی در سال ۹۰ برگزار گردید که بعلل مختلف مجددا تکرار نشد. انجمن ارزیابان خسارت از سال ۸۵ فعال است ولیکن با توجه به خصوصیات و روحیات ارزیابان عزیز که هر کدام در جایگاه خودشان صاحب سبک و تخصصی ویژه هستند گرد آوردن این عزیزان خصوصا بعنوان شروع یک فعالیت صنفی و حرفه ای کاری سخت و دشوار بوده است. این انجمن بعد از برگزاری شش دوره نشست تخصصی، اقدام به برگزاری گردهمائی بزرگ ارزیابان خسارت کل کشور نمود.

پیش بینی می کنید برگزاری این همایش چه تاثیری بر عملکرد کلی جامعه ارزیابان خسارت داشته باشد؟
پیش بینی ما اینست که برگزاری این گردهمائی نقطه عطفی در فعالیتهای ارزیابی خسارت باشد و تعامل بیمه گران محترم با ارزیابان عزیز صورت پذیرد.

بیمه مرکزی بیش از یک دهه است که در این حوزه اقدام به برگزاری آزمون و صدور پروانه نموده است بنظر میرسد اکنون وقت آن رسیده  باشد که جامعه بیمه گران کشور به ارزیابان خسارت اعتماد بیشتری نمایند و این جامعه تخصصی مستقل را بیش از پیش در فعالیتهای کاری خود مشارکت دهند. ارزیابان خسارت میتوانند با بیمه گذاران نیز در زمان خسارت همکاری داشته باشند. بدیهی است در این صورت بیمه گران نیز هم در حوزه توسعه بیمه ای کشور موفقتر از قبل عمل خواهند نمود . این مهم نیاز به توسعه بستر فرهنگی و تبلیغات وسیع دارد تا رضایت بیشتری را در حوزه بیمه نزد بیمه گران و بیمه گذاران شاهد باشیم.

چه گروهها و شرکتهایی به غیر ارزیابان در این گردهمایی حضور دارند؟
در گردهمایی روز چهارشنبه مدیران محترم عامل و معاونین فنی شرکتهای بیمه گر، همچنین دبیر سندیکای بیمه گران و رئیس پژوهشکده بیمه نیز بمنظور برقراری تعامل بیشتر با جامعه ارزیابان خسارت کل کشور دعوت گردیده اند که امیدواریم عزیزان دعوت شده در گردهمائی حضور یافته و در این تعامل حرفه ای مشارکت نمایند.  همچنین از بیانات جناب آقای دکتر همتی رئیس کل محترم بیمه مرکزی استفاده خواهیم نمود.

همکاری نهاد نظارتی در برگزاری این همایش چگونه بوده است؟
این گردهمائی با همکاری بیمه مرکزی تشکیل گردیده است چرا که ما در انجمن ارزیابان حرفه ای خسارت معتقد هستیم اگر نهاد ناظر حمایتهای بیشتری را اعمال نماید این حرفه در سطح کشور رشد بیشتری خواهد یافت. خوشبختانه شخص آقای دکتر همتی که در سال ۱۳۸۵ وظیفه رئیس کلی بیمه مرکزی را برعهده داشتند در مراسم اهداء پروانه ارزیابی خسارت ده نفر اول این حرفه حضور داشتند و خود ایشان نیز از بانیان و حامیان این حرفه محسوب می شوند. همچنین ما شاهد هستیم که بدنه ساختاری بیمه مرکزی به حوزه ارزیابی خسارت اعتقاد داشته و همکاری های خوبی را تاکنون با ما داشته اند.

برخی چالش ها تاکنون از سوی ارزیابان خسارت در خصوص این حرفه مطرح شده است تا چه اندازه تلاش کرده اید در این گردهمایی به این چالش ها بپردازید؟
ارزیابان خسارت بعلت تخصص و حرفه ای که آموخته وتجربه کرده اند جزو متخصص ترین افراد جامعه محسوب میشوند. صنعت بیمه کشور میتواند از ارزیابان خسارت بیمه  ای در جهت جلب اعتماد بیمه گذاران نسبت به پرداخت خسارت دقیق و بموقع استفاده بیشتری نماید. برقراری این تعامل نیاز به گفتگو و مذاکره دارد. امیدواریم گسترش تعداد و کیفیت ارزیابی ها امکان این تعامل را بیش از پیش نماید. در این گردهمایی مقرر شده است دغدغه های ارزیابان خسارت شنیده شود و موارد اعلام شده بصورت قطعنامه ای جهت بررسی و حل معضلات احتمالی توسط نهاد ناظر اقدام گردد.

در صورتیکه مورد دیگری وجود دارد که در خصوص این همایش باید بدان اشاره کنید بفرمایید؟
در این همایش برای اولین بار از کتاب مجموعه اطلاعات تخصصی و حرفه ای ارزیابان خسارت صنعت بیمه توسط رئیس کل بیمه مرکزی رونمائی خواهد شد. ما امیدواریم که این کتاب بتواند در معرفی توانمندی های ارزیابان خسارت بیمه در سراسر کشور برای مدیران حوزه های مختلف مفید باشد .

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *