بورس‌های جهان سقوط کردند

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، به نقل از بلومبرگ، به دلیل نگرانی از افزایش نرخ تورم و بالا رفتن نرخ بهره، شاخص های بورس آمریکا شاهد افت شدید بود و وال استریت بیشترین افت خود از سال ۲۰۱۱ تاکنون را به ثبت رساند. این کاهش شاخص ها در بورس وال استریت موجب کاهش شاخص ها در بورس های آسیایی شد.
شاخص اس اند پی مینی با ۳ درصد کاهش به پایین ترین رقم ها در طی ۴ ماه گذشته رسید و با تداوم روند کاهشی چند روزه مجموعا نسبت به یک هفته پیش ۱۲ درصد سقوط کرد.
شاخص اس اند پی ۵۰۰ آمریکا نیز شاهد افت ۴٫۱ درصدی بود و شاخص داو جونز در روز دوشنبه سقوط ۴٫۶ درصدی را تجربه کرد که بیشترین افت این شاخص ها از اوت ۲۰۱۱ تاکنو نب.د.
قبل از این سقوط شدید در روز دوشنبه، شاخص داو جونز برای مدت بیش از ۴۰۰ جلسه کاهش بیش از ۵ درصدی را تجربه نکرده بود.
نوریهیرو فوجیتو، استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در موسسه میتسوبیشی یو اف جی مورگان استنلی گفت: «از پاییز گذشته به این طرف، سرمایه گذاران همگی روی عملکرد درخشان اقتصادی، رشد پایدار اقتصاد، بهبود درآمد شرکت ها و نرخ تورم پایدار شرط بندی کرده بودند. اما ظاهرا اوضاع تغییر کرده است.»
این وضعیت تیره و تار ظاهرا در حال اثر گذاری بر بورس های اروپایی است و تحلیلگران انتظار دارند شاخص بورس آلمان با افت ۶٫۶ درصدی به پایین ترین رقم های ۵ ماه گذشته، روس کک فرانسه با ۶٫۱ درصد افت به پایین ترین رقم ۱۱ ماه اخیر و بورس اف تی اس ای انگلیس با ۴٫۸ درصد کاهش به پایین ترین رقم های ۱۴ ماه گذشته برسد.
در آسیا، شاخص گسترده ام اس سی آی آسیا اقیانوسیه به استثنای ژاپن امرزو با افت ۳٫۴ درصدی مواجه بود. شاخص بورس تایوان هم ۵ درصد کاهش یافت که بیشترین افت از سال ۲۰۱۱ تاکنون بود. شاخص بورس هنگ کنگ هم شاهد کاهش ۴٫۲ درصدی بود.
شاخص نیکی ژاپن هم ۴٫۷ درصد سقوط کرد که بیشترین کاهش از نوامبر ۲۰۱۶ تاکنون بود و به پایین ترین رقم در ۴ ماه گذشته رسید.
این کاهش شاخص ها پس از آن رخ داد که آمارهای وزارت کار آمریکا مبنی بر رشد سریع دستمزدها سبب ترس بازارها از افزایش نرخ تورم و به دنبال آن بالاتر رفتن نرخ بهره شد و افزایش شدید بازدهی اوراق قرضه دولت آمریکا را به دنبال داشت.
بازارهای مالی جهان در طی سال های گذشته از سیاست های انبساطی و حمایتی بانک های مرکزی دنیا برخوردار بودند و این خبرها به معنای پایان یافتن دوران سیاست های انبساطی این بانک هاست.
برخی تحلیلگران همچنین معتقدند تغییر رهبری فدرال رزرو آمریکا موجب نگرانی بازارها شده است.
جرومی پالو، رئیس جدید فدرال رزرو آمریکا که این ماه جایگزینن جانت یلن می شود، احتمالا مواضع قبلی یلن در مورد انقباضی کردن تدریجی سیاست پولی را ادامه خواهد داد. با این حال برخی سرمایه گذاران همچنان این تغییرات در کادر رهبری بانک مرکزی آمریکا را عاملی برای بلاتکلیفی سیاست آینده این بانک تلقی می کنند.
به نوشته تسنیم،بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه داری آمریکا روز دوشنبه تا رقم ۲٫۸۸۵ درصد افزایش یافت که بالاترین رقم در طی ۴ سال گذشته بود و ۴۷ واحد نسبت به ۲٫۴۱۱ درصد ثبت شده در پایان سال ۲۰۱۷ رشد نشان می داد.

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *