بیش از ۵۲۰ هزار فقره تسهیلات در طرح ضربتی اعطای وام ازدواج پرداخت شد

با اجرایی شدن طرح ضربتی اعطای وام ازدواج و با مساعدت ۱۱ بانک عامل، بیش از ۵۲۰ هزار فقره وام به مبلغ بیش از ۵۴ هزار میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت شده است.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، سیدعلی اصغرمیرمحمد صادقی که در مراسم تقدیر از شبکه بانکی کشوردر طرح ضربتی اعطای وام ازدواج سخن می گفت، درخصوص سیاست بخش اعتبارات بانک مرکزی درباره اعطای تهسیلات قرض الحسنه بانک مرکزی گفت: نظام بانکی کشور در راستاي حمايت از ازدواج و کمک به امر ازدواج جوانان عزيز کشورمان، اعطای وام ازدواج را از سال هاي گذشته در دستور کار قرار داده است.
وی در خصوص راه اندازی سامانه ازدواج تصریح کرد: از سال ۱۳۸۸ به منظور ساماندهي، مديريت و نظارت بر حسن اجراي عملکرد نظام بانکي برای اعطاي وام ازدواج به متقاضيان، سامانه اينترنتي قرض‌الحسنه ازدواج بانک مرکزي راه‌اندازي شد. براین اساس متقاضيان از طريق ثبت نام در اين سامانه در صف بانک هاي عامل قرار گرفته و ساير مراحل اعطاي وام را يکي پس از ديگري طي کرده و تسهيلات خود را دريافت مي کنند.
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با بیان اینکه در ابتدای راه‌اندازي سامانه اينترنتي قرض‌الحسنه ازدواج بانک مرکزي، ۱۱ بانک دولتي در این سامانه حضور داشتند، گفت: طي سال‌هاي اخير با ترغيب و جلب مشارکت ساير بانک‌ها و موسسات و صندوق ها از سوي بانک مرکزي براي پيوستن به سامانه، اين تعداد به ۳۲ بانک، موسسه مالي و صندوق در سال ۱۳۹۶ افزايش يافت.
این مقام مسئول با اشاره به افزایش رقم وام ازدواج  به ۱۰ میلیون تومان اظهار کرد: در سال ۱۳۹۵ و به موجب مفاد تبصره ۲۹ قانون بودجه،  وام ازدواج حدود ۳.۵ برابر افزايش يافته و از ۳۰ ميليون ريال به ۱۰۰ ميليون ريال رسيد. که براین اساس دوره باز پرداخت وام از سه سال به چهارسال (۴۸ ماهه) افزايش يافت و نرخ کارمزد به ۴ درصد رسید.

میرمحمدصادقی از پرداخت ۱.۰۲۶.۰۰۰ فقره تسهیلات قرض الحسه ازدواج در سال ۱۳۹۵ خبر داد و گفت: علي‌رغم کمبود منابع قرض الحسنه بانک‌ها، با پيگيري و تعيين سهميه از سوي بانک مرکزي، و همکاري و مساعدت بانک‌ها، موسسات و صندوق‌هاي عضو سامانه ازدواج، تعداد تسهیلات پرداختی در سال ۱۳۹۵، ۲۶.۲ درصد نسبت به سال ۱۳۹۴ افزايش داشته است. به لحاظ مبلغي نيز ۹۸.۷۴۰ميليارد ريال تسهيلات پرداخت شده است که این رقم ۴۰۰ درصد افزايش داشته است.
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به اقدامات این بانک درزمینه پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در سال جاری گفت: در سال ۱۳۹۶ به موجب بند ”ج“ تبصره ۱۶ قانون بودجه سال کل کشور مقرر شد به منظور حمايت از ازدواج جوانان، بانک مرکزي تمام بانک‌ها و موسسات اعتباري کشور را ملزم کند که به اندازه سهم خود از مجموع منابع در اختيار پس انداز، جاري و سپرده قرض‌الحسنه بانک ها در پرداخت تسهيلات قرض الحسنه مشارکت  کنند و پرداخت این تسهيلات را در اولويت نخست قرار دهند. از این رو طي سه ماهه اول سال ۱۳۹۶ تمام پرونده هاي تعيين تکليف نشده سال قبل در اولويت تسهيلات مورد اشاره قرار گرفتند.
وی با برشمردن مشکلات پيش روي نظام  بانکی درزمینه اعطاي وام ازدواج در سال ۱۳۹۶ گفت: از جمله این مشکلات می‌توان به تعداد بيش از ۵۰۰ هزار نفر افراد در صف در سامانه،  افزايش روز افزون تعداد متقاضيان وام ازدواج به دليل افزايش سقف تسهيلات از ۳۰به ۱۰۰ميليون ريال، کمبود منابع قرض الحسنه بانک ها و کثرت تکاليف قرض الحسنه ابلاغي به بانک ها و سخت‌گيري برخي بانک ها برای اخذ ضامن معتبر براي اعطاي وام ازدواج اشاره کرد.
 وی در ادامه افزود: عدم تعيين شعبه متقاضيان از سوي بانک ها بعضاً به مدت ۳ ماه تا يک سال، تخصيص وام ازدواج کمتر به متقاضيان استان هاي کم برخوردار و محروم به دليل عدم وجود منابع قرض‌الحسنه در استان ها، مشکلات موجود در تامين ضامن معتبر و به ويژه عدم اطلاع متقاضيان از نحوه دريافت تسهيلات از طريق مراجعه به سامانه از دیگر مشکلات در این باره بوده است.
میرمحمد صادقی طرح ضربتی اعطای وام ازدواج را چاره ای برای برطرف کردن اين مشکل عنوان کرد و گفت: این مشکلات، بانک مرکزي و در رأس آن بخش اعتباري این بانک را برآن داشت که نسبت به حل مشکلات چاره اي بينديشد. پس از بررسي جوانب امر، در نهايت و در اواسط تيرماه سال جاري، بانک مرکزی به منظور بهره مندي تمام متقاضيان در صف از تسهيلات قرض الحسنه ازدواج و نیز کاهش تعداد ۵۰۰ هزار نفري متقاضيان در صف سامانه، تصمیم به اجرای طرح ضربتي اعطاي وام ازدواج گرفت.
به گفته میرمحمدصادقی طي جلساتي با اعضاي هيات مديره و مديران اعتباري بانک های ملي ايران، صادرات ايران،کشاورزی، تجارت، سپه، ملت، رفاه کارگران، توسعه تعاون، قرض الحسنه مهر ایران و صندوق قرض الحسنه پارسيان تفاهم شد تا حداقل تعداد ۵۰۰ هزار فقره تسهيلات در مدت زمان اجرای طرح ضربتي اعطاي وام ازدواج از ابتدای مرداد تا پایان شهريور سال ۱۳۹۶ مورد اجرا قرارگيرد.

خاظرنشان می شود به منظور مساعدت به  متقاضيانی که نسبت به تکميل پرونده خويش اقدام نکرده بودند  طرح ياد شده تا تاريخ ۱۵ مهر ۱۳۹۶ تمديد شد.
میرمحمدصادقی با اشاره به رسانه‌اي شدن اجراي طرح ضربتي ازدواج در سطح ملي و افزایش تعداد متقاضیان دریافت تسهیلات وام ازدواج به تبع آن، گفت: با اعلام خبر طرح ضربتی اعطای وام ازدواج در شبکه خبر صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، علي رغم اينکه تعداد متقاضيان در اواخر تيرماه تعداد ۴۹۴.۷۲۰ نفر بود، بسياري از متقاضيان که از دريافت تسهيلات دلسرد شده بودند،  نسبت به ثبت نام در هفته اول مردادماه  اقدام کرده و صف متقاضيان  به بيش از ۵۱۰ هزار نفر افزايش يافت.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به اقدامات تسهيل کننده و تسريع کننده در اجراي طرح ضربتي اعطاي وام ازدواج از سوي بانک مرکزي گفت: با توجه به ضربتي بودن طرح و سرعت بخشيدن به فرايند اجرايي اعطاي وام ازدواج، مهلت تکميل مدارک از سوي متقاضيان از دو ماه به يک ماه کاهش يافت؛‌ همچنین به منظور تسهيل در اخذ ضامن به ويژه در استان هاي کم برخوردار و محروم، ۸ جايگزين براي اخذ ضمانت ارایه و ابلاغ شد. علاوه بر این و به منظور بالا بردن صحت اطلاعات متقاضيان و جلوگيري از تضييع حقوق مشمولين دريافت وام، سامانه وام ازدواج به سامانه سازمان ثبت اسناد کشور متصل و از اين طريق امکان کنترل تاريخ عقد متقاضيان فراهم شد.
به گفته این مقام مسئول بانک مرکزی، پيگيري مستمر و روزانه از سرپرستي هاي استان ها و بعضاً شعب بانک هاي عامل به صورت تلفني و ارتقای سامانه قرض الحسنه ازدواج  از نظر نرم افزاري و گزارش دهي از دیگر اقدامات تسهیل کننده بانک مرکزی در این زمینه بوده است.
وی با مقایسه عملکرد بانک های عامل در سامانه ازدواج در طرح ضربتي، با ارقام پیش از اجرایی شدن این طرح گفت: از ابتدای سال تا تاریخ ۳۱ تیرماه سال جاری، ۴۹۴.۷۲۰ نفر در صف دریافت این تسهیلات بودند، از این تعداد ۲۲۶.۲۰۹ نفر تعیین شعبه نشده بودند. در این زمان متوسط پرداخت روزانه ۲۶۱۱ و متوسط پرداخت هفتگی ۱۹.۲۳۱ فقره بود. اما با اجرایی شدن طرح ضربتی اعطای وام ازدواج و در تاریخ ۱۵ مهر ماه تعداد افراد در صف به ۱۳۰.۲۵۸ نفر کاهش  یافت که از این تعداد ۴۶.۳۷۶ در انتظار تعیین شعبه هستند. در طی این مدت نیز به طور متوسط روزانه ۷.۷۰۰ فقره و به صورت هفتگی ۴۶.۲۰۰ فقره وام ازدواج پرداخت شده است. شايان ذکر است تعدادی از این ۱۳۰هزار نفر نيز در مرحله تکميل مدارک هستند، که چنانچه نسبت به تکميل مدارک خود طي اين مدت اقدام مي کردند، اين صف به کمتر از يک چهارم افراد فعلي کاهش مي يافت. 
میرمحمدصادقی درباره تعداد تسهيلات پرداخت شده در مناطق کم برخوردار در این دو بازه زمانی تصریح کرد: تا پیش از اجرایی شدن طرح ضربتی اعطای وام ازدواج تا ۳۱ تیرماه سال جاری در این مناطق ۷۶.۷۰۹ فقره تسهیلات و در طی مدت طرح ضربتی اعطای وام ازدواج ۱۱۶.۴۰۶ فقره تسهیلات پرداخت شده است.
به گفته این مقام مسئول در مناطق کم برخوردار، خوزستان با ۳۵ هزار نفر، لرستان با ۱۲.۴۰۰ نفر و سيستان و بلوچستان با ۱۱.۹۰۰ نفر بیشترین تعداد پرداخت هایی را در استان های کم برخوردار داشته اند. همچنین در سایر استان ها در مجموع ۵۲۰.۴۴۸ فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت شده است که از این میان استان تهران با ۵۵.۰۷۲، استان خراسان رضوی با ۵۵.۰۰۱ و استان خوزستان با ۴۰.۱۲۶ قفره تسهیلات، بیشترین پرداختی ها را داشته‌اند.
میرمحمدصادقی با اشاره به استقبال بسيار زياد آحاد مردم از طرح ضربتی اعطای وام ازدواج اظهار کرد: این استقابل به نحوی بود که در طی ۱۱ هفته اجرای طرح، تعداد ۱۷۳.۲۷۷ نفر برای اولين بار در سامانه ازدواج ثبت نام کردند. به طوري‌که متوسط روزانه ثبت نام کنندگان در سامانه طی انجام طرح ۲.۷۹۵ نفر بود که حدود ۹۰ درصد اين افراد در ۱۱ بانک تفاهم شده  در طرح ضربتی ازدواج ثبت نام کرده اند. این در حالي است که ميانگين ثبت نام افراد در ۴ ماهه اول امسال به طور متوسط ۸۳۴ نفر بوده است.
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی از اعطای ۸۸۵.۳۰۴ فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد و گفت: در طی این مدت در مجموع ۹۲.۵۶۷ میلیارد ریال وام ازدواج به متقاضیان پرداخت شده است. همچنین تعداد ۴۰.۹۱۶ فقره وام ازدواج به مبلغ ۸.۱۸۳ میلیارد ریال به ایثارگران پرداخت شده است.
این مقام مسئول بانک مرکزی از کاهش صف متقاضيان تعيين تکليف نشده از حدود ۵۰۰ هزار نفر در ابتدای شروع طرح ضربتی به تعداد ۴۷,۵۹۸ نفر در پايان اجرای آن خبر داد و گفت: اين تعداد غالبا ثبت نام ‌کنندگان ۳ ماهه دوم سال جاری هستند. لازم به ذکر است اين مهم در حالی اتفاق افتاده که در سنوات گذشته همواره تعداد ۵۰۰ هزار تا يک ميليون نفر در صف سامانه قرار داشته اند. براین اساس و با اجرایی شدن این طرح تمام متقاضيان ثبت نامی در سنوات گذشته و ثبت نام کنندگان سال جاری تا تاريخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۶ در تمامی بانکها تعیین تکلیف شدند.
وی در پایان درخصوص پراکندگی جمیعنی وام گیرندگان تصریح کرد:۵۳.۶ درصد از وام گيرندگان را آقايان  و ۴۶.۴ درصد را خانم ها تشکيل می دهند. بيشترين دريافت کنندگان تسهيلات ازدواج در بازه سنی ۲۵ تا ۳۰ سال با ۳۱ درصد و پس از آن بازه سنی ۲۰ تا ۲۵ سال با ۳۰ درصد حجم را شامل می شود. گفتنی است تسهيلات گيرندگان بالای۵۰ سال،   ۰.۵ درصد و افراد کمتر از ۱۵ سال،  ۰.۹ درصد از تسهيلات گيرندگان را شامل می شوند.
میرمحمدصادقی در پایان از تمام دست اندرکارانی که به سهم خود در عملیاتی شدن این دستاورد بزرک نقش داشتند قدردانی کرد.

 

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *