ترکیه به هم ریخت؛ ارزش لیر سقوط کرد/هجوم مردم به عابربانک‌ها

کد خبر : ۳۰۹۷۴
تاریخ انتشار : ۲۵ تیر ۱۳۹۵

minuspspbplus

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: ارزش لیر ترکیه همزمان با سقوط دولت اردوغان در ترکیه سقوط کرد!

به گزارش بانک مردم به نقل از منابع خبری ارتش ترکیه کنترل کشور را به دست گرفته و حکومت نظامی برقرار شده و مردم به پمپ بنزین‌ها و عابربانک‌ها در ترکیه هجوم آورده‌اند. البته هواداران دولت اردوغان در استانبول به خیابان‌ها آمدند تا احتمال جنگ داخلی افزایش پیدا کند.

در حالی که برخی منابع خبری از درگیری‌های شدید در آنکارا خبر می‌دهند، نیروهای ارتش ترکیه پل‌های اصلی استانبول را بسته‌اند و گزارش‌هایی از پرواز هواپیماهای جنگی در ارتفاع کم بر فراز استانبول منتشر شده است.

از سوی دیگر برخی منابع خبر می‌دهند که فرودگاه آتاتورک استانبول به تصرف ارتش درآمده و تمام پروازها متوقف شده است. حریت گزارش داده که تانک‌ها در مقابل ورودی فرودگاه آتاتورک مستقر شده‌اند و رفت و آمد به این فرودگاه متوقف شده است.

بی.بی.سی گزارش داد، تصاویری از حضور سربازان ارتش درون ساختمان تلویزیون دولتی ترکیه منتشر شده است. تلویزیون دولتی که به تصرف نیروهای ارتش در آمده اعلام کرد که ارتش قدرت را در سراسر کشور به دست گرفته است.

از سوی دیگر، در بیانیه‌ای که ظاهراً از سوی ارتش ترکیه منتشر شده است آمده که ارتش برای دموکراسی و حقوق بشر اداره امور را در دست گرفته است. در این بیانیه آمده که تمام روابط خارجی کشور به شکل موجود باقی خواهد ماند. ارتش در بیانیه‌اش آورده که برقراری قانون باید اولویت اصلی باشد.

خبرگزاری اسپوتنیک نیز گزارش داد، ارتش ترکیه اعلام کرده که کنترل قدرت را در این کشور بر عهده گرفته است. در بیانیه‌ای که از سوی ارتش در تلویزیون قرائت شد، آمده است: نیروهای مسلح ترکیه کنترل کامل قدرت را در اختیار گرفته‌اند.

همچنین خبرگزاری رسمی ترکیه گزارش داد که عده‌ای از افسران ارتش رئیس ستاد کل ارتش را به گروگان گرفته‌اند. سی‌ان‌ان ترک به نقل از خبرنگاران گزارش داد، تیراندازی از بالگرد در مقر رئیس ستاد ارتش و مقر اطلاعات ارتش دیده شده است.

وزیر دادگستری ترکیه اعلام کرده است که کودتاچیان در دستیابی به اهداف خود شکست خوردند. دیلی صباح هم گزارش داد، وزیر دادگستری‌ اعلام کرد: اینها از گروه گولن دستور می‌گیرند و مستقل از فرماندهی ارتش عمل می‌کنند.

منابع خبری مختلف از وقوع انفجار در مرکز آموزشی نیروهای ویژه پلیس در آنکارا خبر می‌دهند.

گزارش‌ها و تصاویری در شبکه های اجتماعی منتشر شده که حکایت دارد گروه‌هایی از مردم در ترکیه برای برداشتن پول نقد جلوی ماشین های خودپرداز بانک ها صف بسته اند.

واکنش‌ها

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که در مسکو به سر می‌برد، گفته است که امیدوار است که ترکیه صلح و ثبات داشته باشد.

بلومبرگ گزارش داد، ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا کاهش محسوسی داشته است.

در ایران حسن روحانی رئیس‌جمهور خواهان جلسه اضطراری شورایعالی امنیت ملی شد.

در حال تکمیل…

imageimage

Twitter
Google+
Facebook

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *