جزئیات اعمال نرخ پایه برای بیمه نامه درمان/ شرکتهای بیمه برای ارایه صورتهای مالی بر مبنای IFRS آماده باشند

به گزارش ریسک نیوزرئیس کل بیمه مرکزی در نشست خبری نوروزی خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال خبرنگار ریسک نیوز در خصوص راهبردهای بیمه مرکزی در سال ۹۶ جهت حل چالش رشته زیان ده درمان گفت: در جلسه ای که روز پنجم فروردین با هیات عامل انجام شد قرار بر این گشت که اگر تا دو هفته آینده شرکتهای بیمه به صورت جدی نرخ فنی بیمه نامه درمان را رعایت نکنند ،برای این رشته ی بیمه ای تعرفه اعمال خواهیم کرد.

وی تاکید کرد : با توجه به ضریب خسارت بالای بیمه نامه درمان در سال های گذشته معنا ندارد که شرکتهای بیمه به فروش بیمه نامه هایی مبادرت کنند که بدانند زیان ده است.

همتی با بیان اینکه شرکتهای بیمه به نهاد ناظر قول داده اند که نرخ فنی را رعایت کنند ، اذعان داشت: شنبه هفته اینده ، جلسه ای با مدیران عامل شرکتهای بیمه خواهیم داشت و در انجا تاکید خواهم کرد و این اولتیماتوم را به شرکتهای بیمه خواهم داد که اگر نرخ فنی را رعایت نکنند مجبور خواهیم بود که  نرخ پایه ای را اعمال کنیم تا از آن پایین تر نیایند.

زئیس کل بیمه مرکزی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت چالش برانگیز بیمه نامه درمان گفت: ما توانستیم تا حدودی زیان شخص ثالث را کنترل کنیم اما با وضعیت موجود نگرانم که  رشته ی درمان به پاشته آشیل دیگر صنعت بیمه تبدیل شود.

همتی متذکر شد: امیدوارم شرکتهای بیمه نرخ فنی درمان را رعایت کنند تا نهاد ناظر مجبور نشود از طریق اعمال تعرفه ورود پیدا کند.

دکتر همتي طَي نشست خبري با اعلام احتمال ادغام در شركتهاي فاقد سرمايه لازم گفت: با ابلاغ مصوبه هیات وزیران در خصوص میزان سرمایه شرکتهای بیمه یعنی ۲۰۰ میلیارد تومان برای شرکتهای بیمه اتکائی و ۱۵۰میلیارد توامن برای شرکتهای بیمه مستقیم ، در این راستا شرکتهای بیمه موظفند سرمایه لازم و مصوب را تا پایان سال ۹۶ تامین کنند در غیر این صورت  ادغام مي شوند و يا  فعاليت آنها در رشته هاي مختلف بيمه اي كاهش مي يابد.

زئیس کل بیمه مرکزی در خصوص تامین سرمایه شرکتهای دولتی واگذار شده گفت:  واگذاری سهام دولت و افزایش سرمایه به ارتقاء توانگری آسیا،البرز و دانا کمک خواهد کرد.

رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه با تاکید بر اینکه صنعت بيمه در سال ٩٥نسبت به سال قبل ٢٢ درصد رشد را تجربه كرده ، متذکر شد: بازار بیمه  توانسته ضريب نفوذ بالاي دو درصد را در مدت مورد اشاره تثبيت كند.

وی با اشاره به اینکه  نصویب قانون جدید شخص ثالث از نقاط عطف صنعت بیمه در سال ۹۵ محسوب می شود ، خاطر نشان ساخت : تا دوماه ديگر ایين نامه هاي قانون جديد ثالث ابلاغ مي شود ار جمله  ابين نامه مهم نحوه تخفيفات شركتهای  بيمه  و جرايم مربوط به بيمه شخص ثالث.

وی در خصوص آخرین وضعیت بیمه توسعه نیز گفت:٦٥٠میلیارد تومان از خسارت بیمه توسعه پرداخت شده است و مابقی نیز در حال انجام است و برای بخش پرداخت شده نیز، وثایق و املاک لازم اخذ شده است.

شش برنامه همتي براي سال ٩٦

همتی در ادامه از شش برنامه عملیاتی در سال ۹۶ خبر داد و گفت: آیین نامه حاكميت شركتي در اولين جلسه شوراي عالي بيمه مورد بررسی و تصویب قرار خواهد گرفت.

 

رئیس کل بیمه مرکزی از أجراي تدريجي  IFRS به عنوان دومین برنامه نهاد نظارتی در سال ۹۶ یاد کرد و اذعان داشت : شركتهاي بيمه ملزمند در هماهنگی با سازمان بورس در شش ماهه اول سال گزارش مالي خود را بر مبناي  استاندارد مالي IFRS آرائه دهند.

وی همچنین اجراي صندوق بيمه حوادث طبيعي را در سال جدید از برنامه های پیش روی بیمه مرکزی قلمداد کرد.

شتاب در رشد سهم بيمه عمر در راستای تحقق برنامه ششم توسعه ، پيگيري روابط بيمه اتكايي با شركت هاي معتبر خارجي و تسهيل جذب سرمايه گذاري  خارجي در صنعت بيمه و تقويت زيرساخت هاي نرم افزاري و سخت افزاري سامانه سنهاب از سوی همتی  به عنوان مهمترين برنامه هاي سال ۱۳۹۶ بيمه مركزي برشمرده شد.

وی همچنبن تصریح کرد : تقويت زيرساختهاي نرم افزاري و سخت افزاري سنهاب و جذب ۵۰ درصد نيروهاي در خواستي در واحد اي تي از برنامه های نهاد ناظر برای توسعه سنهاب است.

همتی در ادامه

 

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *