جلسه اضطراری در سازمان بورس

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،توقف نماد شرکت‌های بزرگ تالار شیشه‌ای که بازگشایی نماد آنها به سدی غیر قابل نفوذ تبدیل شده از یک سو و ادامه اختلال سامانه معاملات بورس و برخی موارد دیگر در چند مدت اخیر تمرکز معاملات بازار سهام و بازیگران آن را بر هم زده است. کمرنگ شدن اعتمادها در تالار شیشه‌ای و انفعال تقریبا کامل معامله‌گران در این بازار هر چند در ابتدا از سوی نهاد ناظر و مسوولان آن جدی گرفته نشد اما استمرار این فضای منفی و رکود دامنه دار معاملات به گونه‌ای پیش رفت که شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و ارواق بهادار را به میز مذاکره و ابهام‌زدایی با حضور فعالان بازار سهام کشاند. بازگشت شاخص بورس به کانال ۷۸ هزار واحد که آخرین بار دو ماه قبل در ۱۹ آبان‌ماه این اتفاق رخ داده بود هم به خوبی افت معاملات و قیمت سهام بخش اعظمی از شرکت‌های بورس را تایید می‌کند. این در حالی است که نماگر بورس هم در طی دو ماه اخیر حتی از کانال ۸۱ هزار واحد نیز عبور کرده بود و تحلیل‌های خوشبینانه بر این استراتژی استوار بود که بورس با حرکت بر مدار صعودی و رشد، علاوه بر به تعادل رسیدن، با افت و کاهش‌های ادامه دار خداحافظی خواهد کرد. اما در ادامه و تا به امروز نه تنها وضعیت بازار سهام بهتر نشد بلکه همه چیز در یک مدار نزولی قرار گرفت و معاملات بورس با افت و عقبگرد مواجه شد. حال در این شرایط با ابتکار عمل نهاد ناظر، در یک جلسه به صورت کاملا شفاف برخی از سهامداران و فعالان این بازار رو‌در‌روی شاپور محمدی، رییس سازمان بورس نشستند و دغدغه‌های خود را مطرح کردند که ظاهرا با استقبال نفر نخست بازار سرمایه مواجه شده و وعده رفع ابهام‌ها در چند هفته آینده داده شده است. برگزاری این جلسه را باید مثبت ارزیابی کرد‌ اما آینده نزدیک نشان خواهد داد که آیا صدای معترضان فعلا آرام بازار سهام به حل ابهام‌ها منتهی خواهد شد یا همه چیز همانند گذشته با ابهام و رکود ادامه خواهد داشت.

پاسخ به ابهام‌ها
بر‌اساس این گزارش، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در جمع تعدادی از سهامداران و فعالان حقیقی بازار سرمایه حاضر شد و به ایراد سخن پرداخت. به گزارش سنا، در این نشست که در سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد، شاپور محمدی مشکلات فعالان بازار سرمایه را شنید و به پرسش‌های آنها پاسخ داد. در این دیدار، فعالان و سهامداران حقیقی بازار سرمایه ضمن اذعان به صحت عملکرد رییس سازمان بورس طی ماه‌های گذشته، از راه‌اندازی ابزار‌های نوین مالی همچون «آپشن» قدردانی و مشکلات خود را مطرح کردند. در ابتدای این نشست، سخنگوی سازمان بورس به مشکلات امروز بورس از جمله بسته بودن برخی نماد‌ها اشاره کرد و گفت: بسته بودن نماد‌ها یکی از مسایل مهم بازار سرمایه است و ما بی‌وقفه به دنبال آن هستیم که طی یک یا دو هفته آینده تعدادی از نماد‌های مهم بازگشایی شود.

بازگشایی نماد‌های مهم تا ۲ هفته آینده
رییس سازمان بورس ابراز امیدواری کرد تعداد نماد‌های بسته در روزهای پیش رو به حداقل ممکن برسد و افزود: یکی از دلایل بسته شدن نماد‌ها تاخیر در ارسال گزارش‌های مالی به سازمان بورس است. در برخی از کشور‌ها مانند انگلیس گزارش‌های مالی شش ماهه و یک‌ساله و در برخی از کشور‌ها همچون ایالات متحده و ایران این گزارش‌ها به صورت سه ماهه منتشر می‌شود و این زمان کوتاه، به تاخیر انتشار گزارش‌های مالی شرکت‌ها منجر می‌شود. همچنین در برخی موارد گزارش‌های مالی به سازمان بورس ارائه می‌شود اما این گزارش‌ها در مرحله حسابرسی به دقت بیشتری نیاز دارد بنابراین زمان‌بر است. محمدی ادامه داد: به نحوی از انحا دستور‌العمل بازگشایی نماد‌ها با محدودیت‌هایی روبه‌رو است و بازنگری و تدوین مجدد آن در دستور کار سازمان بورس قرار دارد. رییس سازمان بورس، عرضه اوراق بدهی را یکی دیگر از موضوعات مهم بازار سرمایه دانست و گفت: این اوراق باید بر اساس ظرفیت بازار سرمایه منتشر شود و با تعامل بین سازمان بورس و مجلس تلاش می‌کنیم عرضه این اوراق در بودجه سال آینده متناسب با حجم بازار سرمایه باشد. سخنگوی سازمان بورس تاکید کرد: منافع مردم همواره رسالت سازمان بورس بوده و چون سهام نسبت به اوراق بدهی نقش بیشتری در بورس ایفا می‌کند و حجم زیادی از سرمایه‌گذاری‌ها را به خود اختصاص داده و منافع بیشتری درگیر آن است‌ بنابراین باید به آن توجه داشت. به گفته این مدیر ارشد بازار سرمایه رفع محدودیت‌های معاملات بر خط یکی دیگر از مسایل مورد توجه سازمان بورس است و دسترسی سرمایه‌گذاران بر خط باید با سایرین برابری کند.

رفع اختلال سامانه معاملات
رییس سازمان بورس رفع اختلال‌های موجود در سامانه معاملات را یکی دیگر از اقدامات اخیر دانست و گفت: اختلال در سامانه معاملات بخشی از ذات رویکرد‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات است و طی ماه‌های گذشته تلاش گسترده‌ای برای به روز‌رسانی این سامانه صورت گرفته و مشکلات آن در سال آینده به حداقل ممکن خواهد رسید.به نوشته جهان صنعت، محمدی به راه‌اندازی معاملات آپشن اشاره کرد و گفت: به اعتقاد من ابزار‌های نوین مالی باید به صورت کامل راه‌اندازی شود و به زودی اختیار فروش نیز به اختیار خرید اضافه خواهد شد.سخنگوی سازمان بورس افزود: تکثر ابزار‌های مالی، تنوع بازار سرمایه و توسعه آن را به همراه دارد و یکی از مهم‌ترین مسایل پیش روی سازمان است. وی همچنین تعادل میان نقد‌شوندگی و شفافیت در بازار سرمایه را راه توسعه این بازار دانست و گفت: تعادل میان نقدشوندگی و شفافیت، توسعه و ثبات بازار سرمایه را به همراه دارد و یکی از دغدغه‌های سازمان بورس است. در پایان رییس سازمان بورس عنوان کرد: ما اینجاییم تا بازار سرمایه را به جلو حرکت دهیم. افزایش شفافیت، نقدشوندگی و توسعه ابزار‌های مالی مهم‌ترین موضوعات مورد توجه سازمان است. وی تاکید کرد: عملکرد اخیر سازمان بورس نشان می‌دهد همواره مشکلات و صدای سرمایه‌گذاران و فعالان بازار سرمایه شنیده شده و برای حل مشکلات آنها تلاش کرده‌ایم. اقدامات سازمان بورس بحق انجام شده و باید در مورد آن منصفانه قضاوت کرد و از فضای شایعات دور شد.
 

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *