دلار ۴۰هزار ریالی منطق اقتصادی ندارد

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،حسین سلیمی افزود: افزایش قیمت دلار در هفته‌ها و روزهای گذشته و عبور آن از مرز ۴۰ هزار ریال(چهارهزارتومان) منطق اقتصادی ندارد، بلکه تفکرات سیاسی منجر به آن شده است.
وی با اشاره به اینکه از زمان انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رییس‌جمهوری منتخب آمریکا شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم، افزود: با توجه به نگرانی‌ها نسبت به بازگشت تحریم‌ها از زمانی که ترامپ انتخاب شد و صحبت‌های جنجالی او درباره برجام و… در بازار شاهد افزایش قیمت دلار بوده‌ایم و حالا که به روی کار آمدن او نزدیک‌تر می‌شویم شاهدیم یمت دلار به چهار هزار تومان رسیده ، اتفاقی که کاملا سیاسی است و اصلا از نظر اقتصادی قابل ‌تحلیل نیست.
این کارشناس بانکی در ادامه می‌گوید: تحولات اقتصادی کشور در ماه‌های گذشته اصلا در جهت افزایش قیمت دلار در بازار نبوده و این تنها تاثیرات سیاسی است که باعث این اتفاق شده است. این‌یک واقعیت است که حجم زیاد نقدینگی که در اختیار عده‌ای کم و خاص است، شرایطی را به وجود آورده که آن‌ها با بازی سیاسی و اقدام های خود افزایش قیمت را در بازار سبب می شوند و گرنه ما هیچ تحول اقتصادی را شاهد نبوده‌ایم که خروجی آن در راستای قیمت دلار باشد.
سلیمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود می‌گوید: میزان نقدینگی در حال حاضر در کشور به یک تریلیارد و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، نقدینگی که باید به سمت تولید می‌رفت ولی بخش بسیار کوچک آن در این بخش جذب‌شده است و الان در اختیار عده‌ای خاص و محدود قرارگرفته و به آن‌ها این اجازه را می‌دهد که با بازار بازی کنند.
وی همچنین بابیان اینکه افزایش قیمت دلار روی تورم اثرات سو خواهد داشت، گفت: افزایش قیمت دلار باعث می‌شود قیمت کالاهای وارداتی و مواد خام اولیه موردنیاز تولید افزایش پیدا کند و در مرحله بعد شاهد بالا رفتن قیمت کالاها در داخل و افزایش تورم باشیم آن‌هم در شرایطی که دولت همه تلاش خود را برای تک‌رقمی نگه‌داشتن تورم انجام می‌دهد. به اعتقاد من با توجه به افزایش قیمت دلار از حدود دو ماه دیگر شاهد افزایش نرخ تورم خواهیم بود.
این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود به اقداماتی که دولت باید در این شرایط انجام دهد اشاره کرد و گفت: دولت باید با حمایت از تولید شرایط کسب‌وکار را در کشور فراهم کند تا شاهد رشد سرمایه‌گذاری باشیم.
الان نرخ رشد سرمایه‌گذاری در کشور منفی است و این موضوع تأثیر مهمی روی اشتغال و تولید دارد، اگر به دنبال توسعه پایدار هستیم باید به فکر بهبود محیط کسب‌وکار در کشور باشیم.
به نوشته ایرنا، قیمت دلار آمریکا از یک ماه گذشته در بازار آزاد روند افزایشی داشته است. در ادامه این روند قیمت هر دلار در چهارشنبه گذشته وارد کانال ۴۰ هزار ریال شد.

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *