روز سرد در معاملات بازار سهام

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، از سوی دیگر در میانه‌های بازار شاهد ریزش اکثر صف‌های خرید بودیم به طوری که صف خرید «آپ» بعد از ۱۰ روز کاری و رشد قیمت ۵۹ درصدی و صف خرید فروریخت. در جریان معاملات روز گذشته از میان ۴۰۱ نماد فعال در دو بازار معاملاتی بورس و فرابورس، ۱۹۷ نماد با افت قیمت، ۱۹۳ نماد با رشد قیمت و ۱۱ نماد بدون تغییر نسبت به روز گذشته به کار خود خاتمه دادند. به این ترتیب در پایان معاملات درحالی که نمادهای «پارسان، شپنا و فملی» با افت ۴۱، ۳۳ و ۳۰ واحدی بیشترین تاثیر منفی و در مقابل نمادهای «وپارس و کچاد» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند این متغیر کلیدی بعد از پشت سر گذاشتن روزی پرنوسان با افت ۷۵ واحدی مواجه شد و در ۸۰ هزار و ۲۶۴ واحد به کار خود خاتمه داد. شاخص کل هم‌وزن نیز با رشد ۱۵ واحدی به ۱۵ هزار و ۸۱۹ واحد رسید. همچنین ارزش روز بازار سهام شرکت‌های بورسی به ۳۳۵ هزار و ۴۴۶ میلیارد تومان رسید.به نوشته جهان صنعت، در پایان معاملات روز گذشته ۸۶۶ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش ۳۰۲ میلیارد تومان در ۱۰۱ هزار و ۵۰۵ دفعه بین سهامداران داد‌و‌ستد شد که «خریخت» با صف فروش ۵/۱۰ میلیون برگه‌ای بیشترین حجم عرضه و «بنیرو» با صف خرید ۹/۳ میلیونی بیشترین میزان تقاضا را از آن خود کردند. در همین حال «خزامیا» با دادوستد ۴۷ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات و «آپ» با ارزش ۵۰ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. افزون بر این در جریان معاملات روز گذشته نمادهای «سهرمز، سقائن، فرآور، فاسمین، شنفتح، سشرق، سشرقح و خنصیر» بازگشایی و در مقابل «خاهن و کچینی» متوقف شدند.

فرابورس
معاملات روز گذشته فرابورس نیز به تبعیت از بورس با وجود شروع مطلوب در دقایق ابتدایی روند نزولی در پیش گرفت و در حالی که نمادهای «زاگرس، مارون، میدکو و شاوان» بیشترین تاثیر را بر شاخص داشتند، این متغیر کلیدی با رشد یک واحدی و در ۸۳۸ واحد به کار خود خاتمه داد. همچنین ارزش روز بازار سهام شرکت‌های فرابورس به ۵۱ هزار و ۴۲۰ میلیارد تومان رسید. به این ترتیب در پایان معاملات روز گذشته ۲۸۰ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش ۱۱۸ میلیارد تومان در ۲۷ هزارو ۷۹۰ دفعه میان سهامداران معامله شد که « اپرداز» با دادوستد ۵/۱۶ میلیون سهم به ارزش ۲۱ میلیارد تومان در صدر جدول بیشترین حجم و ارزش معاملات ایستاد. در جریان معاملات روز گذشته اکثر صنایع بورسی با وجود شروع مطلوب در دقایق ابتدایی با افزایش عرضه مواجه شدند و روند نزولی در پیش گرفتند.

سیمانی‌ها
دبیر انجمن سیمان با اعلام اینکه همه چیز برای منطقی‌سازی قیمت‌ها مهیاست، از موافقت حسابرس انجمن با افزایش ۱۴ تا ۱۵ درصدی قیمت سیمان خبر داد. با این وجود سهامداران واکنش خاصی به این خبر نشان نداده و شاهد روز پر‌عرضه‌ای در میان نمادهای این گروه بودیم. با این وجود نمادهای «سیلام، ساروم، سیدکو و سکرد» با رشد قیمت مواجه شدند.

قندی‌ها
روند معاملات گروه قندی همانند روز گذشته پر‌عرضه بود و شاهد افت نسبی قیمت‌ها در اکثر نمادهای این گروه بودیم، در این گروه « قمرو و قثابت» با رشد قیمت مواجه شدند.

ساخت محصولات فلزی
این گروه تنها صنعت یکدست سبز‌پوش روز گذشته بازار سهام بود به طوری که در پایان معاملات روز گذشته نمادهای «فلامی و فاراک» با صف خرید به کار خود خاتمه دادند.

خودرویی‌ها
روند معاملات گروه خودرو روز گذشته تا حدودی پر‌عرضه بود و شاهد افت نسبی قیمت‌ها در میان نمادهای زیر‌مجموعه این گروه بودیم. در همین حال «خودرو» که تحت تاثیر افزایش سرمایه «وپارس» با افزایش تقاضا مواجه شده بود، در میانه‌های بازار روند نزولی در پیش گرفت و دچار افت شد. از سویی دیگر معاون فروش و خدمات پس از فروش زامیاد از مرحله اول افزایش قیمت محصولات خبر داد. به این ترتیب در جریان معاملات روز گذشته «خگستر» صف خرید خود را حفظ کرد.

رایانه
در گروه رایانه با وجود شروع مطلوب در دقایق ابتدایی روند معاملات با افزایش عرضه مواجه شد و شاهد افت نسبی قیمت سهام اکثر شرکت‌ها بودیم. در این گروه روز گذشته صف خرید «آپ» عرضه شد و «رتاپ و رانفور» با افت قیمت مواجه شدند.

بازارهای جهانی
در جریان معاملات روز گذشته بازارهای جهانی قیمت طلا و نفت افت کرد و در مقابل فلزات اساسی با نوسان مثبت مواجه شدند. به این ترتیب قیمت جهانی هر اونس طلا با افت یک دلار و ۸۳ سنتی به ۱۲۷۴ دلار رسید که باعث شد قیمت این فلز گرانبها در بازارهای داخلی با افت قابل توجهی مواجه شود و هر گرم طلای ۱۸ عیار با افت ۲۵۴ تومانی به ۱۱۱ هزار و ۹۹۵ تومان برسد. هر قطعه سکه بهار آزادی نیز با افت ۳۳۰۰ تومانی در قیمت یک میلیون و ۱۱۵ هزار تومان معامله شد.هر بشکه نفت برنت با افت ۱۹ سنتی در قیمت ۴۹ دلار و ۴۲ سنت معامله شد. اما در بازار فلزات اساسی از میان پنج فلز کلیدی تنها مس با افت قیمت مواجه شد و چهار فلز آلومینیوم، سرب، نیکل و روی رشد قیمت را تجربه کردند. افزون بر این در بازار ارزش هر دلار آمریکا با رشد ۱۰ تومانی در قیمت ۳۶۲۶ تومان معامله شد.

بورس‌های جهان
در اولین روز معاملاتی هفته اکثر بورس‌های مطرح اروپا و آسیا سرخ‌پوش شدند. به این ترتیب در اروپا هر سه شاخص مطرح دکس آلمان با افت ۳۴ و دو شاخص کک فرانسه و فوتسی بریتانیا به طور مشترک با افت ۳۱ واحدی مواجه شدند. از سویی دیگر در آسیا از میان سه شاخص مطرح تنها شاخص استرالیا با رشد ۳۴ واحدی مواجه شد و دو شاخص نیکی ژاپن و شانگهای چین با افت ۲۱ و چهار واحدی مواجه شدند.

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *