سایه سنگین بازار پول بر بورس ایران

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،در این هفته در حالی نماد «وبملت» بازگشایی شد که به تنهایی بیش از ۸۰۰واحد از شاخص کل بورس تهران را کاهش داد. این در حالی است که صورت‌های مالی منتشر شده از دو نماد «وصادر» و «وتجارت» که قرار است طی روزهای آینده بازگشایی شوند، چشم‌انداز روشنی را برای دارندگان سهام این دو نماد تداعی نمی‌کند.
 مطابق با اظهارنظر بسیاری از کارشناسان، بر اساس صورت‌های مالی بانک‌ها، کمتر سهامداری با نگاه بلندمدت، به خرید سهام این نمادها اقدام خواهد کرد. از این رو اگر هم خریدی در این راستا صورت بگیرد، بیشتر با اهداف کوتاه‌مدت و سودآوری‌های مقطعی و نهایتا پوشاندن زیان‌های گذشته از این نمادهاست. بر این اساس شاید گروه بانکی نیز در آینده به سرنوشت گرو‌ه‌ خودرویی مبتلا شود که در دامنه‌ قیمتی مشخص، شاخص آنها با رشد و اصلاح‌های مکرر روبه‌رو باشد.

 امیدواری سهامداران به تعویق اجرای  IFRS
اجبار برای اصلاح صورت‌های مالی بانک‌های بورسی، عامل کشمکش‌های بسیاری میان بانک‌مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار بود. در حالی بانک مرکزی همچنان بر استانداردسازی صورت‌های مالی بانک‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن تاکید دارد که سازمان بورس و اوراق بهادار معتقد است این استانداردسازی باید در یک دوره ۵ساله تعریف شود. با این حال بانک مرکزی در دوره‌های اخیر سرانجام حرف خود را به کرسی نشاند و صورت‌های جدید بانک‌ها را با بیشترین ضررهای ممکن منتشر کرد. به گونه‌یی که صورت‌های مالی این بانک‌ها، کمتر رغبتی را برای سهامداران به وجود آورده است. بنابراین ضررکنندگان اصلی این اصلاحات، دارندگان سهام این نمادها هستند. از این رو گمان می‌رود اگر در روز بازگشایی دو نماد بانکی دیگر، حمایتی از آنها صورت نگیرد، افت ارزش سهام آنها، کمتر از نماد بانک ملت نخواهد بود. از سوی دیگر بررسی عملکرد گروه بانکی نشان می‌دهد رشد ارزش سهام نمادهای بانکی در آینده و حتی پوشش ضررهای کنونی دور از انتظار است. با این حال سهامداران هنوز به این موضوع امیدوارند که سازمان بورس و اوراق بهادار در تعامل با بانک مرکزی، بتواند استاندارد‌سازی صورت‌های مالی بانک‌ها را به یک دوره ۵ ساله ختم کند.

 سناریوهای رشد شاخص بازار تا پایان سال
هر چند وضعیت گروه‌های بانکی و دیگر صنایع بزرگ در بورس تهران، چشم‌انداز روشنی از آینده ارائه نمی‌دهد اما رشد شاخص کل بازار از چند جهت می‌تواند نویدبخش بهبود روند کنونی بازار سهام باشد. نخستین عاملی که فعالان بازار سرمایه را به آینده امیدوار می‌کند، ‌قاعده افزایش شاخص کل بازار در ماه‌های پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری است. بررسی‌ها از روند شاخص کل بازار در دوره‌های قبل انتخابات ریاست‌جمهوری، نشان می‌دهد که همواره بازار با رشد شاخص همراه بوده است. بر همین اساس انتظار می‌رود در این دوره نیز این قاعده تکرار شود. دومین عاملی که رشته پیوند سهامداران با بازار سرمایه را محکم‌تر می‌کند، صورت‌های مالی شرکت‌های صادرات محور در عملکرد ماه‌های اخیر آنهاست چراکه در ماه‌ گذشته قیمت دلار با روند افزایشی، تا سطح ۴هزار تومان ارتقا یافت که این موضوع می‌تواند از تعدیل مثبت صور‌ت‌های مالی این شرکت‌ها خبر دهد. در کنار این تعدیل‌ها، متغیرهای اقتصادی نیز به گواه سازمان‌های آماری و اقتصادی همچنان به رشد خود ادامه می‌دهند. رشد اقتصادی سال جاری می‌تواند به‌تدریج در گزارش‌های مالی شرکت‌ها ظهور یابد و جذابیت صورت‌های مالی برای سهامداران را تقویت کند. در همین راستا بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی کشور درخصوص شرکت‌های بورسی نیز در بهبود گزارش‌های مالی شرکت‌ها بی‌تاثیر نخواهد بود. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی، مبنای محاسبه هزینه استهلاک شرکت‌های تولیدی را تغییر داده و موجبات افزایش سوددهی آنها را فراهم می‌کند.

 نگاهی به تک سهم‌ها
در شرایط فعلی بازار سهام، شرکت‌های کوچک‌تر و با قراردادهای مشخص، سودسازی قابل قبولی داشته و از این منظر مورد اقبال خریداران قرار گرفته‌اند. از سوی دیگر بازار سهام، هنوز لیدر خاصی ندارد چراکه بیشتر صنایع بزرگ فعال در این عرصه، سودآوری سهامداران را تضمین نمی‌کند. هم‌اکنون نمادهای بزرگ بازار، سودهای کمتر از ۲۰درصد را برای سهامداران خود رقم زده‌اند و باوجود بهبود صورت‌های مالی آنها نسبت به سال گذشته، کمتر انعکاسی در تصمیم خریداران داشته است. بسیاری از فعالان بازار سرمایه از این موضوع بیمناکند که تعدیل‌های مثبت گروه‌های بزرگ بورسی مانند خودرویی‌ها، در برهه‌یی منتشر شود که بازار به سطح ناامیدی رسیده باشد و این تعدیل‌ها نیز به کمک رشد شاخص بازار نیابد.

 دادوستد ۸۶۰ میلیارد تومانی بورس تهران
به نوشته تعادل،در پایان معاملات هفته منتهی به ۶ بهمن ماه ۹۵، شاخص کل با هزار و ۳۳۳واحد معادل ۱٫۶۸درصد کاهش نسبت به هفته قبل از آن، به رقم ۷۸هزار و ۴۹واحد رسید. شاخص بازار اول با هزار و ۳۳۲واحد کاهش به رقم ۵۵هزار و ۲۵۵واحد رسید و شاخص بازار دوم با ۶۷۱واحد کاهش عدد ۱۶۶هزار و ۹۱۳واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۲٫۴درصد و ۰٫۴درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند.
در ۵روز کاری این هفته ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۸۶۹٫۹میلیارد تومان بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۳۳درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۴۳۹٫۱میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۵۱هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۹درصد و ۹درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. براین اساس تعداد ۲میلیون برگه اوراق بدهی به ارزش ۲۳۹٫۸میلیارد تومان معامله شد که به ترتیب ۳۵ و ۳۳درصد افزایش نسبت به هفته گذشته را نشان می‌دهد.
این درحالی است که تعداد ۲۰میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۲۰میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۴۴درصد و ۴۳درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.

 بالاترین حجم معاملات در فرابورس
بازار فرابورس ایران معاملات هفته گذشته را با خرید و فروش ۱۰۸۶میلیون ورقه به ارزش ۷۸۹میلیارد تومان پشت‌سر گذاشت که این میزان معاملات در ۳۰۹هزار دفعه صورت گرفت. نسبت به هفته پیشین درحالی که با افت حجم و ارزش در مقابل افزایش ۱۷۰درصدی تعداد دفعات معاملات روبه‌رو بودیم، اما نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد این متغیرها به ثبت رسید. بررسی معاملات در بازارهای فرابورس حاکی از آن است که بیشترین حجم و ارزش معاملات به ترتیب به بازار دوم با دادوستد ۴۸۹میلیون سهم و بازار ابزارهای نوین مالی با نقل و انتقال ۴۹۶میلیارد تومان اختصاص داشت. به این ترتیب در بازار دوم ۴۸۹میلیون سهم به ارزش ۱۷۵میلیارد تومان و در بازار ابزارهای نوین مالی ۱۹میلیون ورقه به ارزش ۴۹۶میلیارد تومان مورد مبادله قرار گرفت. در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط نیز که یک ماه از راه‌اندازی آن می‌گذرد شاهد معامله ۲۰۰هزار سهم به ارزش ۷۰۰میلیون تومان بودیم که نسبت به هفته پیشین با افت حجم و ارزش معاملات همراه بود.
از دیگر رخدادهای بازار سهام فرابورس می‌توان به عرضه عمده ۵درصد از سهام غیرمدیریتی شرکت سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان و عرضه اولیه ۱۰درصد از سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلپایگان در بازار دوم اشاره کرد. بر این اساس هفته پیش در تاریخ دوم بهمن ماه در گروه انبوه‌سازی، املاک و مستغلات معامله بلوک «کرمان» به ارزش ۱۱٫۸میلیارد تومان و همچنین عرضه اولیه «غگلستا» با کشف قیمت ۹۹۰تومان برای هر سهم در گروه محصولات غذایی جز قند و شکر در روز سه شنبه پنجم بهمن ماه رقم خورد. رصد ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل معاملات بازارهای اول، دوم، پایه و بازار شرکت‌های کوچک و متوسط در صنایع فرابورس نیز نشان می‌دهد به ترتیب سه گروه محصولات غذایی و آشامیدنی جز قند و شکر، پیمانکاری صنعتی و سایر محصولات کانی غیرفلزی با ارزش معاملاتی بالغ بر ۴۷٫۷، ۴۳٫۹ و ۲۶٫۷میلیارد تومان سهم ۱۷، ۱۶ و ۱۰ درصدی را از ارزش کل معاملات دراختیار گرفته‌ و رتبه‌های اول تا سوم را به دست آورده‌اند.
در هفته‌یی که پشت‌سر گذاشتیم همچنین اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن در بازار ابزارهای نوین مالی به ترتیب به تعداد ۵، ۱۴ و ۰٫۳میلیون ورقه به ارزش ۴۵۶٫۲، ۱۵٫۹ و ۲۴٫۸ میلیارد تومان دست به دست شدند. اوراق گواهی تسهیلات مسکن در حالی با رشد حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات روبه‌رو شد که اوراق بدهی و ETFها افت حجم و ارزش معاملات را تجربه کردند. در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته به ترتیب بازار دوم، پایه و اوراق بدهی نیز به ترتیب ۴۳، ۲۷ و ۱۷درصد از ارزش کل بازار فرابورس ایران را به خود اختصاص دادند و پس از آن بازار اول، اوراق تسه، ETFها و بازار شرکت‌های کوچک و متوسط در رده‌های بعدی ایستادند.

 افزایش ارزش سهام بورس آسیا
سیاست‌های محافظه‌کارانه ترامپ باعث شد ارزش دلار به کمترین میزان ۷ هفته گذشته برسد و ارزش سهام بازارهای بورس آسیا به بیشترین میزان ۳,۵ ماه گذشته جهش پیدا کند. به گزارش «تعادل» به نقل از رویترز، ارزش سهام بازارهای بورس آسیا به‌دلیل افزایش ارزش سهام داوجونز امریکا و نیز فعالیت بخش‌های صنعتی در ژاپن صورت گرفته است. بعد از آنکه دونالد ترامپ تمرکز خود را روی بخش اقتصادی به‌ویژه صنعت امریکا متمرکز کرد ارزش سهام داوجونز برای نخستین‌بار به سطح ۲۰هزار واحد رسید. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند سهام اروپا هم از این افزایش تبعیت کند و شاخص FTSE انگلیس و داگس آلمان و جی‌داک‌سی فرانسه نیز با شاخص‌های بالاتری بازگشایی شوند.
براساس این گزارش، شاخص MFCI ژاپن ۰٫۸درصد افزایش یافت و به بیشترین میزان از ۱۱ اکتبر رسید. همچنین شاخص KS11 کره یک‌درصد افزایش یافت و HSI نیز رشد ۱٫۳درصدی پیدا کرد و همچنین شاخص SSEC شانگهای ۰٫۲درصد در آستانه تعطیلات سال جدید چین افزایش یافت. شاخص نیکی ژاپن هم رشد ۱٫۷درصدی داشت.
به گزارش رویترز، تاکاهاشی یک تحلیلگر در توکیو می‌گوید: هیجان امروز بازارهای آسیا اساسا از بالا رفتن ارزش سهام شب گذشته امریکا نشأت گرفته است از سوی دیگر مردم درباره درآمد شرکت‌های ژاپنی به‌ویژه کارخانه‌های ماشین‌آلات بسیار خوش‌بین هستند.

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *