سه‌ عامل موثر در کاهش نماگر‌های بورس

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، طی روزهای اخیر به‌دلیل توقف نمادها و حبس پول مردم، اعتراضات در تالارهای بورس بالا گرفته و بر همین اساس رییس سازمان بورس برای کاهش تنش‌های موجود با سهامداران ملاقات کرده و به سهامداران وعده‌هایی داد. براساس این گزارش یکی از مهم‌ترین وعده‌های رییس سازمان بورس عدم انجام معاملات بلوکی برای حمایت از شاخص بود. وی متعهد شد مانع از انجام چنین معاملاتی شود و اجازه دهد بازار روند طبیعی خود را طی کند. بر این اساس روز گذشته بازار بدون تاثیر‌گذاری این معاملات بلوکی، در دامنه منفی دادوستد شد.
عامل مهم دیگر، درگذشت رییس‌جمهور دوران سازندگی بود که به احیای بازار سرمایه در دوران تصدی خود اقدام کرد. به گفته مقامات بورس، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، تنها رییس‌جمهوری بود که با حضور خود در بورس، ارزش واقعی این بازار را بعد از چندین سال فراموشی بازگرداند.
عامل سوم کاهش شاخص کل، افت قیمت نفت است که بر نمادهای گروه پالایشی و پتروشیمی تاثیر منفی گذاشت. به گزارش رویترز، هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۲۸سنت کاهش ۵۶٫۸۲دلار فروخته شد. هر بشکه نفت خام امریکا نیز با ۳۱سنت کاهش ۵۳٫۶۸دلار معامله شد. بر این اساس، قیمت نفت روز دوشنبه به علت افزایش صادرات ایران و افزایش فعالیت‌های حفاران امریکا کاهش یافت. براساس گزارش رویترز، کاهش قیمت‌ها درنتیجه افزایش صادرات ایران بوده است زیرا ایران از کاهش توافق شده اوپک مستثنا شده است. همچنین شرکت‌های انرژی امریکا هفته گذشته برای دهمین هفته متوالی بر تعداد دکل‌های نفتی فعال افزودند. در همین رابطه، بانک «ای‌ان‌زد» اعلام کرد که افزایش بعدی قیمت‌ها تا زمانی که بازرگانان شواهدی از کاهش تولید ببینند، اتفاق نخواهد افتاد. در این میان، افزایش فعالیت‌های حفاری و تولید امریکا مانع از افزایش بیشتر قیمت‌ها شد. بر این اساس روز دوشنبه نمادهای شفارا، شپترو، شفن، مارون، شتوکا و شاراک با معاملات منفی در قیمت‌های پایین به‌کار خود پایان دادند.

 صدرنشینی متقاضیان خرید نماد خودرویی
در معاملات روز دوشنبه بیش از ۸۵۷میلیون برگه سهم و حق‌تقدم در بازار دست به دست شد که ارزش این مبادلات بیش از ۱۹۶٫۶میلیارد تومان بود و در ۴۶هزار نوبت معاملاتی انجام شد. حق‌تقدم پارس خودرو با معامله ۲۹۵میلیون سهم بیشترین حجم معاملات و معامله بلوکی پتروشیمی جم با معامله ۹۱٫۷میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را داشتند.  براساس این گزارش، در گروه خودرو و ساخت قطعات که شاید بتوان آن را به عنوان منفی‌ترین گروه معاملات روز دوشنبه نامگذاری کرد جز نماد ختراک، کلیه نماد‌ها با کاهش قیمتی روبه‌رو شدند به‌طوری‌که نماد‌هایی همچون حق‌تقدم خپارس و خفناور با کاهش حداکثری تشکیل صف‌های فروش دادند. به نوشته تعادل،به‌طور کلی حرکت این گروه همبستگی بالایی با شاخص همین صنعت دارند به‌طوری‌که با شروع معاملات مثبت در برخی نماد‌های همین گروه شاهد افزایش تقاضا در اکثر نماد‌های آن هستیم. به‌طور کلی معاملات روز دوشنبه این گروه در قیمت‌های کامل منفی دنبال شد.

  افت نماگرهای بازار
شاخص کل روز دوشنبه ۲۲۳ واحد افت کرده و به رقم ۷۸ هزار و ۶۰۹ واحد رسید.
 براساس این گزارش، شاخص‌های بازار اول و دوم نیز به‌ترتیب ۱۳۱ و ۶۲۹ واحد افت کردند. نماد چادرملو در این روز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشت.
روز دوشنبه ۲۰ دی ماه ۹۵، گروه‌های خودرو، محصولات فلزی و سرمایه‌گذاری‌ها با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر برترین گروه‌های صنعت قرار گرفتند. در داد و ستدهای این روز، سهامداران بیش از ۸۵۷میلیون برگه سهم، حق‌تقدم و سایر دارایی‌های مالی را دست به دست کردند.
در معاملات روز دوشنبه بورس تهران نمادهای ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، پارس خودرو، پالایش نفت بندرعباس و ملی مس با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص باعث افت ۲۲۳ واحدی این متغیر شدند؛ به این ترتیب شاخص بورس روز دوشنبه هفته جاری، در رقم ۷۸هزار و ۶۰۹ واحدی به کار خود پایان داد. صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای پیاذر، صنایع جوشکاب یزد، گسترش صنایع و خدمات کشاورزی، سیمان بجنورد، پمپ ایران، سرمایه‌گذاری صنعت بیمه و آبادگران ایران بود. در مقابل نمادهای بین‌المللی توسعه ساختمان، لیزینگ خودرو غدیر، کاشی الوند، پارس خزر، مهرکام پارس، کارتن ایران و کمک فنر ایندامین با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات نشستند.
در پایان معاملات روز دوشنبه واحدهای صندوق امین یکم، سهام پیاذر، واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر، سهام گسترش صنایع و خدمات کشاورزی، اوراق صکوک مرابحه سایپا و صکوک ساخت توسعه ملی بیشترین تقاضای خرید و طولانی‌ترین صف‌های خرید را داشتند. این درحالی بود که در سوی دیگر بازار اوراق مشارکت شهرداری مشهد، سهام فرآورده‌های نسوز آذر، واحدهای صندوق پارند پایدار سپهر، اوراق صکوک بناگستر کرانه، اوراق صکوک مرابحه سایپا، سهام سیمان قائن و کاغذسازی کاوه با بیشترین عرضه‌ها و سنگین‌ترین صف‌های فروش مواجه بودند.

  احتمال تزریق نقدینگی به بازار
برخی کارشناسان دلیل حرکت نزولی بازار را نبود نقدینگی لازم جهت شروع و ادامه روند مثبت می‌دانند؛ درحالی که دیگر کارشناسان بازار سرمایه اعتقاد دارند در صورتی شاهد رشد بازار سرمایه خواهیم بود که اقتصاد روند رو به رشد و مثبتی داشته باشد.

 از طرفی مسوولان بازار سرمایه با اتخاذ تصمیماتی در راستای همین امر سعی در افزایش نقدینگی موجود در بازار سرمایه دارند. در راستای همین تصمیمات صندوق‌های سرمایه‌گذاری «در اوراق بهادار با درآمد ثابت» ملزم به سرمایه‌گذاری حداقل ۵درصدی از ارزش کل دارایی‌ها در سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام شدند. از طرفی حجم منابع صندوق‌های درآمد ثابت در حال حاضر بیش از ۱۲۰هزار میلیارد تومان است که با در نظر گرفتن ۵ درصد اعلامی حجم منابع تزریق شده به بازار نزدیک به ۶هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود. با توجه به افق کوتاه‌مدت و ریسک بالای این منابع، پول‌های تزریقی از این محل به بازار عمدتا سهام کم ریسک، مطمئن و بدون نوسانات شدید را بر خواهند گزید که البته برخی کارشناسان به این روش تزریق نقدینگی امید چندانی ندارند. از طرفی در بازار در این روز تا لحظات پایانی شاهد حجم و ارزش معاملات بسیار پایینی در حدود ۵۰میلیارد تومان بودیم که برای بازار سرمایه بسیار پایین محسوب می‌شود. حجم معاملات بورس به استثنای معاملات بلوکی به ۶۸۹ میلیون سهم، ارزش معاملات ۷۶میلیارد تومان و ارزش بازار به ۳۳۰هزار میلیارد تومان رسید. بیشترین تاثیر مثبت در شاخص بورس را نماد کچاد و بیشترین تاثیر منفی در شاخص بورس را نماد‌های خودرو شپنا، فارس، خپارس، شبندر و فملی داشت.

 وضعیت گروه‌های بورسی
در گروه سیمانی‌ها که این روزها وضعیت خوبی نداشته و همواره با کاهش قیمتی روبه‌رو می‌شوند و جز چند نماد همانند سخزر، سبجنو و سفانو که با حجم کمی با آستانه قیمتی بالا مورد معامله قرار گرفتند بقیه نماد‌ها با افزایش فشار فروش حتی تشکیل صف فروش دادند. از آن جمله می‌توان به نمادهای سخوز، سدشت، سیلام، سکرد، سغرب، سصوفی و سرود اشاره کرد.
در گروه رایانه نماد مرقام پس از بازگشایی با فشار فروش سنگینی روبه‌رو شده و هر روز بر فروشنده‌های آن نیز افزوده می‌شود. از طرفی قبل از توقف سهم و با خبر واگذاری قرارداد صندوق‌های فروشگاهی به این شرکت، صف خرید ایجاد شد ولی پس از تکذیب این خبر در شرایطی که سهم متوقف بود با بازگشایی نماد با فشار فروش مواجه شد. در همین گروه نماد‌های افرا، رانفور، رکیش، آپ، رتاپ، و مداران نیز با افت قیمتی مواجه شده‌اند و به گفته اکثر کارشناسان به قیمت‌های تاریخی خود جهت حمایت نزدیک شده‌اند.
در این گروه شرکت مهندسی نصیر ماشین در دوره ۹ ماهه منتهی به ۳۰ آذرماه ۹۵ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۳۴۹ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۷۱درصد رشد داشته است. در گروه محصولات غذایی و آشامیدنی جز قند و شکر دو نماد غاذر و غشهداب که طی روز‌های گذشته با صف‌های خرید سنگین روبه‌رو شده، این روز نیز با صف خرید بسته شد. از طرفی اکثر نماد‌های این گروه نیز هم جهت با کلیت بازار در حال کاهش بودند. در حالی که جز دو نماد فوق و غشاذر بقیه نماد‌ها با کاهش قیمتی به‌کار خود پایان دادند. از طرفی نماد غدیس که روز یک‌شنبه از طریق روش ثبت سفارش عرضه اولیه شد روز دوشنبه را با صف خرید سنگین در این گروه پشت سر گذاشت. همچنین در این گروه شرکت توسعه صنایع بهشهر در دوره ۹ماهه منتهی به ۳۰ آذرماه ۹۵ (حسابرسی نشده) به ازای هر سهم ۲۶ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۴درصد کاهش داشته است.
در گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری اخباری حاکی از بازگشایی نمادهای متوقف این صنعت به گوش می‌رسد به‌طوری که مسوولان یکی از این بانک‌ها طی اظهاراتی اعلام کرده که به زودی نماد مربوطه بازگشایی خواهد شد. از طرفی همانند روز‌های گذشته حجم و ارزش معاملات به‌شدت پایین بود و جز نماد‌های حکمت، کوثر و وانصار باقی نمادها با کاهش قیمتی مواجه شد.
در گروه‌های شیمیایی که اکثرا منفی بودند، هر چند برخی نمادهای این گروه مانند شپمچا، شکلر، ساینا، شفارس و شاملا با افزایش حداکثری قیمت به‌کار خود پایان دادند.
 گروه قند و شکر را می‌توان تنها گروهی دانست که کلیه نماد‌های آن با کاهش قیمتی مواجه شد به‌طور کلی می‌توان گفت دیگر بتای این گروه منفی نبوده و هم جهت با کاهش شاخص بازار این صنعت نیز با افزایش فشار فروش روبه‌رو شده و معاملات منفی دارد.
در گروه‌های فلزات اساسی نماد‌های کیمیا، فسرب، فخاس، فرآور، فولاژ با افزایش تقاضا و تشکیل صف خرید روبه‌رو شد در حالی که نماد‌های فنورد، زنگان، فروس، فپنتا، میدکو، فنوال و فولای با کاهش قیمتی به‌کار خود پایان دادند.
گروه فرآورده‌های نفتی نیز همانند سایر گروه‌ها بدون استقبال خریداران روبه‌رو شده و جز نماد شرانل و ونفت که با افزایش ناچیز قیمتی به‌کار خود پایان دادند بقیه نماد‌ها با کاهش قیمتی روبه‌رو شدند در این گروه نماد شپنا با معامله حدود ۵میلیون سهم بیشترین حجم معامله را به خود اختصاص داد.

 دادوستدهای فرابورس
معاملات فرابورس ایران در میانه هفته معاملاتی جاری، با نقل و انتقال بیش از ۳۲۵میلیون ورقه در ۲۱هزار و ۶۶۹ دفعه پایان یافت که ارزش آن بالغ بر یک‌هزار و ۵۱۲ میلیارد ریال بود.
در بازارهای اول، دوم و پایه سهامداران دادوستد ۲۴۷ میلیون و ۸۲۰ هزار سهم به ارزش ۵۶میلیارد و ۷۱ میلیون تومان را تجربه کردند که این ارزش معاملات در ۱۷ هزار و ۲۹۵ دفعه صورت گرفت.
نماد شرکت مواد ویژه لیا که روز دوشنبه پس از ارائه اطلاعات پیش‌بینی سال مالی ۱۳۹۶ بازگشایی شد در حالی بالاترین ارزش معاملاتی را در حدود ۷ میلیارد تومان به ثبت رساند که نماد شرکت کشت و صنعت شهداب ناب خراسان با خرید و فروش ۱۶ میلیون سهم بیشترین حجم معاملاتی را در اختیار گرفت.
رصد معاملات در بازار سهام فرابورس همچنین نشان می‌دهد، نمادهای «شلیا» و «غدیس» با بالاترین رشد قیمتی روبه‌رو شدند و در سمت مقابل نمادهای «بالاس» و «وهور» بیشترین افت قیمت را تجربه کردند.

 معاملات ۷۰میلیارد تومانی بازار اوراق
بازار اوراق با درآمد ثابت روز دوشنبه معامله ۷۴۸ هزار ورقه به ارزش ۷۰میلیارد تومان را شاهد بود. در این بازار اسناد خزانه اسلامی مرحله هشتم با نقل و انتقال ۱۹۵هزار ورقه به ارزش ۱۷میلیارد تومان در صدر سایر اوراق قابل معامله ایستاد. اخزا۸ با قیمت معامله ۸۷هزار و ۵۹۴تومان با سررسید ۲۳ مرداد ۹۶ بازدهی ساده نزدیک به ۲۴درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد.

ثبت کمترین قیمت اوراق مسکن
در تابلوی معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن نیز روز دوشنبه ۶۶هزار ورقه به ارزش حدود ۵میلیارد تومان دادوستد شد. بیشترین حجم و ارزش معاملات در این تابلو به تسه آذرماه ۹۵ اختصاص یافت و تسه تیر ۹۵ بالاترین قیمت به میزان ۷۷هزار تومان و تسه فروردین ۹۴ کمترین قیمت را در حدود ۷۲هزار تومان شاهد بود.

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *