مثبت و منفی تاثیر کاهش نرخ سود بر بازارها

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،کامران ندری درباره تاثیرات مثبت و منفی کاهش نرخ سود بانکی بر بازارها با بیان اینکه باید به موضوع نرخ سود و چگونگی تعیین آن توجه داشت، گفت: با در نظر گرفتن شرایط رکود در اقتصاد کشور طی سال های اخیر، نرخ های سود بانکی بالا مناسب شرایط کنونی نیست.
وی با تاکید بر اینکه کاهش نرخ سود، تقاضا برای خرید کالاهای بادوام از جمله مسکن را افزایش می دهد، تصریح کرد: با کاهش نرخ سود بانکی، هزینه تامین مالی برای خانوارها نیز کاهش می یابد ، بنابراین کاهش نرخ سود می تواند بر افزایش تقاضای خُرد تاثیر مثبت داشته باشد.
مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی با تاکید بر اینکه کاهش نرخ سود بانکی در شرایط رکود سیاست درستی است، افزود: باید کشش پذیری سرمایه گذاران و خانوارها نسبت به نرخ بهره و همچنین کشش پذیری تقاضا برای کالاهای بادوام نسبت به این نرخ را سنجیده و ارزیابی کنیم.
عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) خاطرنشان کرد که به طور کلی کاهش نرخ سود بانکی در شرایط رکود اقتصادی می تواند باعث تحریک تقاضا شود.

** پایین بودن رشد تولید؛ مشکل امروز اقتصاد ایران
وی با بیان اینکه، آهنگ رشد قیمت ها در اقتصاد ایران نسبت به سال های گذشته کمتر شده است، به ایبنا گفت: مشکل امروز اقتصاد ما پایین بودن رشد تولید است و سیاست کاهش نرخ سود در شرایط کنونی، سیاست درستی است.
مدیر گروه پژوهشی بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی در پاسخ به این سوال که به چه ترتیبی باید نرخ سود بانکی را کاهش داد، افزود: با وجودی که نمی توان نرخ سود را به شیوه دستوری کاهش داد، گفت: بانک مرکزی چند بار و علی رغم میل خود به دلیل فشارهایی که وجود داشت، نرخ سود را به شیوه دستوی پایین آورد.
ندری شیوه دوم را توافق بانک ها برای کاهش نرخ سود عنوان کرد و افزود: بانک ها مدتی قبل با توافق یکدیگر نرخ سود سپرده را در مرحله اول کاهش  و سپس با توجه به کاهش هزینه های خود اقدام به کاهش نرخ سود تسهیلات اعطایی کردند؛ بانک مرکزی نیز از این تصمیم بانک ها حمایت کرد.
این کارشناس مسائل پولی و بانکی با بیان اینکه در این شیوه اشکالی وجود دارد، گفت: همزمان با کاهش نرخ سود سپرده ۲ اتفاق در اقتصاد رخ می دهد؛ ابتدا ماندگاری سپرده ها در نظام بانکی کم می شود و سپس بانک ها از آنجایی که منابعشان تبدیل به سپرده های کوتاه مدت شده است، در پرداخت تسهیلات با کمبود مواجه می شوند؛ همچنین با کاهش نرخ سود تسهیلات، تقاضا برای دریافت آن افزایش می یابد.

** کاهش ماندگاری سپرده ها باعث شکاف بین عرضه و تقاضای تسهیلات می شود
وی با بیان اینکه با کم شدن ماندگاری سپرده ها در بانک، شکافی بین عرضه و تقاضا به وجود می آید، توضیح داد: بانک مرکزی می تواند با استفاده از منابعی که در اختیار دارد، شکاف به وجود آمده به واسطه کاهش ماندگاری سپرده ها در بانک ها را پُر کند.
ندری تاکید کرد در صورتی که شکاف بین عرضه و تقاضا در سپرده گذاری ها و اعطای تسهیلات پُر نشود، شاهد انحرافاتی در نظام بانکی خواهیم بود که دلیل آن تکاپوی برخی بانک ها برای تامین منابع مالی به شیوه های دیگر است.
عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) درباره اینکه چرا بانک ها به سپرده های با رقم بالا پیشنهاد سودهای بالاتری ارائه می کنند، گفت: سپرده های کوچک برای بانک ها اهمیت چندانی ندارد ولی آنها برای حفظ سپرده های بزرگ به دارندگان پیشنهاد پرداخت سود بیشتر به طور غیررسمی می کنند.
وی درباره اینکه آیا این موضوع تخلف محسوب می شود یا خیر، توضیح داد: در صورتی که بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار در قالب بخشنامه ای بانک ها را مکلف به پرداخت درصد مشخصی از سود کرده باشند، تخلف است اما اگر بانک ها با خود توافق کرده باشند، بانک مرکزی نمی تواند اقدامی انجام دهد.
ندری در توضیح این موضوع به فروش مازاد نفت در بازار و بیش از سقف سهمیه توافق شده توسط برخی از اعضای اوپک در بازار جهانی اشاره کرد.
این کارشناس پولی و بانکی خاطرنشان کرد: اگر چند بانک از سقف پرداخت سود تخلف کنند، بخش نظارتی بانک مرکزی می تواند درباره بانک های متخلف اقدام قانونی لازم را انجام دهد اما اگر تمامی بانک ها برای جبران کسری نقدینگی خود سودهای بالاتر پرداخت کنند، بانک مرکزی باید سیاست انبساطی پولی را اتخاذ کند.
رئیس گروه پژوهشی بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی چگونه می تواند شکاف عرضه و تقاضا درباره کاهش ماندگاری سپرده ها و افزایش تقاضا برای تسهیلات را مدیریت کند، گفت: بانک مرکزی با توجه به قدرتی که قانون برای خلق پول به آن داده است می تواند کمبود نقدینگی در بازار را جبران کند.

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *