مشکل بازار ارز تکنیکال و روانی است

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،ابوذر نجمی  هجوم مردم به بازار و جو روانی ایجاد شده را از عوامل موثر بر التهاب بازار در ابتدای سال دانست و اظهار کرد: اگر مردم در مقابل صرافی‌ها صف نکشند و معاملات کلان ارزی صورت نگیرد بازار تا حدودی آرام می‌شود.
او تعیین گروه های خاص برای دریافت ارز از سوی بانک مرکزی را اشتباه دانست و تصریح‌کرد: بسیاری از کسانی که خانواده‌شان خارج از کشور است وباید برایشان پول واریز شود و همچنین کسانی که برای سفر به دلار بیشتری احتیاج دارند در بانک مرکزی به رسمیت شناخته نشده‌اند.
نجمی افزود: این دسته بندی بانک مرکزی باعث تشکیل بازار قاچاق خرید و فروش ارز می‌شود که مجددا بازار را ملتهب می‌کند.
این کارشناس اقتصادی با بیان این‌که افزایش قیمت دلار در ابتدای سال قابل پیش بینی بود ،خاطرنشان کرد: جهش نرخ دلار نه به دلیل مسائل اقتصادی داخلی بلکه به دلیل شرایط سیاسی از سال گذشته پیش‌بینی شده بود.
وی در پاسخ به این سوال که “راهکارهای کاهش نرخ دلار به صورت ریشه ای چیست؟” گفت: در کوتاه مدت هیچ راهی برای از بین بردن التهاب بازار به صورت ریشه ای وجود ندارد اما در بلند مدت، حل مشکل نقل و انتقالات بانکی در امارات و چین بازار ارز را آرام می‌کند.
نجمی اضافه کرد: همچنین باید با کشور ترکیه مذاکراتی داشته باشیم تا بتوانیم با دیگر بانک‌ها نیز کار کنیم و یا حجم معاملاتمان را با بانک‌هایی که در حال حاضر کار میکنیم بالا ببریم.
به نوشته اقتصاد آنلاین،این کارشناس اقتصادی با تاکید بر این‌که  تک نرخی کردن ارز مستلزم شرایط اقتصادی با ثبات است، بیان کرد: نرخ تعیین شده بر اساس مدل سازی‌های بانک مرکزی و برای جلوگیری از افزایش تورم کاهش رشد اقتصادی تعیین شده و توجهی به ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا نشده است.
نجمی با اشاره به این‌که شرایط کلی اقتصاد کشور بد نیست، اظهار کرد: مشکل بازار ارز تکنیکال و روانی است اما با نرخ تعیین شده امیدواریم جو روانی موجود در بازار تا حدی از بین برود.

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *