معضل اصلی سازمان بورس در سال گذشته

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، در سال گذشته بحث بسته بودن تعداد زیادی از نمادهای معاملاتی در بورس داغ بود به طوری که کارشناسان بازار سرمایه معتقد بودند سازمان بورس با بستن تعداد زیادی از نمادها، دارایی بسیاری از سهامداران خرد را بلوکه کرده و نمی‌گذارد آن‌ها در مورد دارایی‌شان، خود تصمیم بگیرند.
از جمله این نمادها می‌توان به نماد معاملاتی تعدادی از بانک‌ها از جمله ملت، تجارت و صادرات اشاره کرد. نماد معاملاتی گروه مپنا نیز از نماد های غیر بانکی ای بود که در سال ۱۳۹۵ توقف چندین ماهه را تجربه کرد.
نماد بانک ملت که بیش از ۶ ماه در سال ۱۳۹۵ متوقف بود، در تاریخ ۲۷ تیرماه سال گذشته با قیمت پایانی ۲۴۱ تومان بسته شد و پس از ۶ ماه در ۵ بهمن ماه سال ۹۵ با نصف آن قیمت، یعنی قیمتی حدود ۱۲۰ تومان باز شد.
نماد بانک تجارت نیز که آن هم حدود ۶ ماه در سال ۱۳۹۵ متوقف بود، در تاریخ ۲۹ تیرماه سال گذشته با قیمت پایانی ۱۰۰ تومان متوقف شد اما در ۱۳بهمن پس از ماه‌ها، با حدود قیمت ۶۶ تومان مورد بازگشایی قرار گرفت.
اما نماد بانک صادرات هنوز بعد از ماه‌ها متوقف است و احتمالا در ماه‌های اولیه سال ۱۳۹۶ بازگشایی خواهد شد. این نماد در اواخر تیر ماه گذشته با قیمت نزدیک به قیمت اسمی سهم یعنی ۱۰۰ تومان متوقف شد و تا کنون بسته مانده است.
صورت سود و زیان حسابرسی نشده منتهی به ۳۰ اسفند سال ۱۳۹۵ بانک صادرات به تازگی منتشر شده است در این صورت مالی، مشاهده می‌شود که این بانک در سال ۹۵ زیانی حدود ۳۱ تومان برای هر سهم خود داشته، بانک صادرات برای سال آینده هم در صورت سود و زیانش برای هر سهم بیش از ۲۵ تومان زیان پیش‌بینی کرده است. تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده بانک صادرات در دوره ۶ ماه منتهی به ۳۰ اسفند سال ۹۵ در روزهای پایانی سال گذشته بر روی سامانه کدال افشا شد.
به نوشته ایسنا،از جمله نمادهای دیگری که در سال ۹۵ با توقف طولانی‌مدت روبه‌رو بود، نماد گروه مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا) بود که در ۲۷ تیرماه سال ۹۵ با قیمت پایانی ۹۱۱ تومان متوقف و پس از ماه‌ها در تاریخ ۱۵ اسفند سال گذشته با قیمت ۷۶۷ تومان بازگشایی شد.
در حال حاضر فعالان بازار سرمایه و سهامداران خردِ بانک صادرات منتظرند ببینند تا در سال ۱۳۹۶ نماد بانک صادرات با چه قیمتی بازگشایی خواهد شد. بازگشایی این نماد می‌تواند بر روی جو کلی بازار در ماه‌های ابتدایی سال ۹۵ تاثیرگذار باشد.

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *