مهم‌ترین متغیرهای موثر بر نوسانات بورس

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،علی صادقین  ضمن ارایه تحلیل کلی از وضعیت بورس به مهم‌ترین متغیرهای اثرگذار بر نوسانات بورس طی یک ماه اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: عملکرد فعلی بازار سهام در نتیجه اتفاقات مهم در بازارهای داخلی و خارجی است که از جمله آنها می‌توان متغیرهای بودجه سال ۹۶، افزایش ۵۰۰ تومانی قیمت دلار، نوسانات قیمت کالاهای اساسی در جهان، افزایش نرخ بهره آمریکا و تداوم افزایش آن در سه مرحله در سال ۲۰۱۷ را نام برد‌. وی به تحلیل آثار افزایش نرخ دلار در روند معاملات بورس و سودآوری شرکت‌های حاضر در این بازار پرداخت و گفت: طبیعی است که با روند صعودی نرخ ارز برخی صنایع منتفع و برخی دیگر متضرر خواهند شد‌. این در حالی است که افزایش نرخ ارز شرکت‌های مبتنی بر واردات مواد اولیه و‌.‌.‌. را طی یک ماه گذشته بدون شک با کاهش سودآوری مواجه کرده که در گزارش‌های میاندوره‌ای تا پایان سال و پیش‌بینی‌های جدید سال مالی آینده قابل مشاهده خواهد بود‌. این فعال بازار سرمایه ادامه داد: به این ترتیب با افزایش هزینه تمام‌شده انتظار می‌رود این صنایع یا اقدام به افزایش فروش کرده یا با اتخاذ راهکار دیگری نسبت به کاهش هزینه تمام‌شده مبادرت بورزند‌. صادقین به گروه‌های منتفع از رشد نرخ دلار هم اشاره کرد و گفت: بالعکس از گروه اول انتظار می‌رفت با افزایش نرخ دلار شرکت‌های صادرات محور از جمله معادن، فلزات اساسی و پتروپالایشگاهی‌ها افزایش قیمت قابل ملاحظه‌ای را تجربه کنند که باید منتظر گزارش‌های عملکرد مالی این صنایع تا پایان سال بود‌.
به نوشته جهان صنعت،وی تاثیر افزایش نرخ بهره آمریکا توامان با رشد نرخ دلار بر بازارهای کالایی دنیا را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: همزمان با این رویداد کالاها از جمله مس، روی، آلومینیوم و دیگر فلزات اساسی که با دلار خرید و فروش می‌شدند با افت تقاضا مواجه شدند که تاثیر این شوک جهانی بر بازار داخلی هم قابل تامل است‌. این تحلیلگر بازار سرمایه پیش‌بینی کرد رشد تقاضای کالاهای جهانی رو به افزایش باشد و افزود: البته باید یادآور شد بازارهای مالی و بورس‌های بین‌المللی با توجه به فرا رسیدن کریسمس و تعطیلات سال نو میلادی در حالت نیمه‌تعطیل به سر می‌برند که انتظار می‌رود کالاهای جهانی با افزایش تقاضا طی هفته‌های آینده روبه‌رو شوند‌. صادقین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه روند معاملات بازار سهام را در میان مدت چطور ارزیابی می‌کنید؟ گفت: با توجه به نزدیکی به انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، شکل‌گیری انتظار مثبت نسبت به رشد اقتصادی و متغیرهای کلان تاثیرگذار در سال آینده پیش‌بینی می‌شود بورس از اواخر زمستان و اوایل سال آینده با حجم معاملات و ورود بازیگران بیشتر مواجه شده و رونق نسبی را شاهد باشیم‌. وی همچنین نوسانات منفی بورس را در شرایط فعلی ناشی از افزایش نرخ ارز، نوسانات قیمت‌های جهانی، نگرانی از افزایش مجدد نرخ بهره آمریکا و تغییرات شاخص دلار و نیمه‌باز بودن بورس‌های بین‌المللی اعلام کرد‌.
در اتفاقی تازه بلوک ۶۰ درصدی سهام پالایش نفت کرمانشاه در روز ۲۰ دی‌ماه جاری از طریق مزایده واگذار می‌شود‌. بلوک ۶۰ درصدی سهام پالایش نفت کرمانشاه شامل ۸۰ میلیون و ۹۲۷ هزار و ۱۶۰ سهم به قیمت پایه هر سهم ۲۲ هزار و ۱۸۳ ریال و ارزش کل پایه یک‌هزار و ۷۹۵ میلیارد و ۲۰۷ میلیون و ۱۰۷ هزار و ۲۸۰ ریال در روز ۲۰ دی‌ماه جاری از طریق مزایده واگذار می‌شود‌. به گزارش تسنیم، این بلوک ۶۰ درصدی در حالی به صورت ۱۰ درصد نقد و بقیه اقساط هشت ساله با فواصل شش‌ماهه برای پرداخت هر قسط روی میز فروش می‌رود که سپرده شرکت در مزایده آن ۵۳ میلیارد و ۸۵۶ میلیون و ۲۱۵ هزار ریال تعیین شده است‌. سازمان خصوصی‌سازی امسال بلوک ۶۰ درصدی سهام پالایش نفت کرمانشاه را برای چند بار پیاپی در فرابورس و نیز از طریق مزایده عرضه کرده است که خریداران اقبالی به آن نشان نداده‌اند‌. همچنین در حال حاضر شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران دارنده ۶۰ درصد سهام شرکت پالایش نفت کرمانشاه است و ۴۰ درصد دیگر سهام این شرکت نیز به سهام عدالت تعلق دارد‌.

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *