نا امیدی سهامداران از بهبود بازار سرمایه

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،در معاملات دیروز اصلی‌ترین علت افت شاخص کل به عرضه‌های اولیه اختصاص داشت. عرضه اولیه‌های دیروز بازار حدود ۳۴۰ میلیون سهم گزارش شد که برای هر نفر ۲۰ هزار سهم به ارزش ۴میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده بود. افزایش این حجم عرضه اولیه موجب شد تا در نمادهای کم ‌بازده فشار فروش افزایش یابد و با افت شاخص کل بازار همراه باشد. زمانی که عرضه اولیه ۳۴۰ میلیونی می‌تواند شاخص کل را تا حدود ۲۰۹ واحد تنزیل کند، نشان می‌دهد که بازار عمقی نداشته و با کمبود نقدینگی روبه‌رو است. فقر نقدینگی در بازار سهام موجب فشار فروش و تداوم روندهای اصلاح قیمتی می‌شود. بر این اساس به نظر می‌رسد سبد پرتفوی سهامداران نیز در این شرایط در حال تغییر است و سرمایه‌گذاران در این برهه می‌کوشند تا سبد سهام خود را از سهام شرکت‌های بزرگ به صنایع زودبازده تغییر دهند. این در حالی است که تعطیلی بازارهای جهانی در روز گذشته نوسانات منفی شاخص کل بازار سهام را تشدید کرد.

 کاهش ارزش بازار سهام
رویدادهای اخیر بورس تهران، ارزش بازار سهام را تا بیش از ۱۰هزار میلیارد تومان کاهش داد. بازگشایی نمادهای بانکی، همچنین فشار فروش در برخی نمادها، عاملی شد تا ارزش بازار سهام از ۳۳۱ هزار میلیارد تومان طی ۲هفته به ۳۲۰ هزار میلیارد تومان کاهش یابد. این در حالی است که در سال جاری، با افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل آورده‌های نقدی و حل مطالبات طلبکاران، حجم بازار سهام حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است. هر چند در دوره‌های اخیر بر حجم بازار سهام افزوده شد اما شاخص کل بازار نیز در این مدت رشد پایدار و با ثباتی را تجربه نکرده است. در دوره‌ اخیر که شاخص کل بازار تا کانال ۸۱هزار واحدی ارتقا یافته بود اما پس از واگرایی‌های منفی، هم‌اکنون در کانال ۷۶ هزار واحدی قرار گرفته است. یعنی از اواسط آذرماه سال جاری که به شاخص کل سقف سال جاری نزدیک شده بود تا دیروز بیش از ۵ هزار واحد ریزش داشته است. طبیعی است که در چنین شرایطی ارزش کل بازار نیز به‌تبع آن فروکش کند و با کاهش ۱۰هزار میلیارد تومانی روبه‌رو شود.

 افت ۲۰۹ واحدی شاخص کل
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات دیروز (یک‌شنبه ۱۷ بهمن‌ماه ۹۵) با کاهش ۲۰۹ واحدی روی رقم ۷۶ هزار و ۶۱۶ واحد متوقف شد. شاخص کل هم‌وزن نیز با کاهش ۸۶ واحدی به عدد ۱۵ هزار و ۴۰۴ واحد رسید. دیروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با کاهش ۲۸۸ واحدی به عدد ۸۳ هزار و ۷۲۸ واحد دست یافت. شاخص بازار اول نیز در حالی با کاهش ۱۶۶ واحدی به عدد ۵۴ هزار و ۱۲۵ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۳۴۶ واحدی به رقم ۱۶۴ هزار و ۴۹۵ واحد دست یافت. براساس این گزارش، دیروز معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳شرکت گروه سایپا با ۲۹ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱۴ واحد و ایران‌خودرو با ۱۳ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت بانک ملت با ۱۶ واحد، پتروشیمی مبین با ۱۱ واحد و داروسازی دکتر عبیدی با ۱۰ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر برآورد این نماگر به دوش کشیدند.
 ارزش کل معاملات دیروز بورس تهران به بیش از ۲۰۵ میلیارد تومان بالغ شد، در حالی که در بازار نقدی این ارزش از ۱۹۸ میلیارد تومان فراتر نرفت، که ناشی از دست به دست شدن ۹۶۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۸۰ هزار و ۲۶۹ نوبت داد و ستد بود. طی معاملات دیروز، نماد معاملاتی شرکت‌های ایران‌خودرو دیزل، حق تقدم خرید سهام تولید مواد اولیه داروپخش، پالایش نفت تهران، سیمان آرتا اردبیل، کارتن ایران، معدنی و صنعتی گل‌گهر، صنعتی بهپاک و مجتمع معادن مس تکنار از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل، نماد معاملاتی شرکت‌های اعتباری ملل و سیمان کردستان متوقف شدند. دیروز همچنین ۸٫۵۳ درصد از کل سهام شرکت لامیران از سوی سرمایه‌گذاری توسعه ملی به قیمت پایه هر سهم ۳۵۴٫۹ تومان روی میز فروش گذاشته شد که خریداری نداشته است.

 دادوستدهای فرابورس
بازارهای شش‌گانه فرابورس ایران دیروز میزبان دادوستد نزدیک به ۲۰۴ میلیون ورقه در ۳۹ هزار و ۷۸ نوبت معاملاتی بود که ارزشی معادل ۱۲۰ میلیارد تومان را رقم زد. دیروز ۱۷ بهمن‌ماه در بازار سهام شاهد دادوستد افزون بر ۹۴ میلیون سهمی به ارزش بیش از ۴۰ میلیاد تومان بودیم و نماد حریل متعلق به شرکت ریل سیرپرداز با نقل و انتقال بیش از ۱۵ میلیون ورقه به ارزش بالغ بر ۲ میلیارد تومان بیشترین حجم این بازار را کسب کرد.
نماد «شتوکا» نیز با مبادله نزدیک به ۱۴میلیون ورقه به ارزش بیش از ۹ میلیارد تومان بالاترین ارزش معاملاتی را در مجموع بازارهای اول، دوم و پایه به نام خود ثبت کرد. همچنین نمادهای «بهپاک»، «کتوکا» و «کیمیا» دیروز بیشترین افزایش قیمت را در میان نمادهای فرابورسی تجربه کردند و در سمت مقابل، نمادهای «بساما» و «اتکای» هر دو از گروه بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تامین اجتماعی با ۴٫۹ درصد با بیشترین کاهش قیمت روبه‌رو شدند.
شاخص کل فرابورس نیز با ۲ واحد افت در ارتفاع ۲۳۶ واحدی قرار گرفت و نمادهای «دماوند» و «ارفع» کمتر از یک واحد اثر منفی بر آیفکس گذاشتند. نماد مارون نیز با کمتر از یک واحد اثر مثبت، مانع از افت بیشتر شاخص شد. دیروز شرکت صنعتی بهپاک که پیش از این از بورس خارج شده بود، توانست در پی ارتقای عملکرد و تسویه بدهی‌های معوق بانکی، ارائه صورت‌های مالی شفاف و بدون هیچ‌گونه ابهامی در بازار دوم فرابورس ایران گشایش نماد شود. این شرکت که کارویژه آن روغن‌گیری و تولید پروتئین است، در سال ۹۵ حاشیه فروش ۶۵ میلیارد تومانی داشته است.
در دومین روز از معاملات این هفته، نماد «اخزا۷» با دادوستد بیش از ۱۵۲ هزار ورقه به ارزش بیش از ۱۳٫۶ میلیارد تومان در صدر بازار اوراق با درآمد ثابت به لحاظ بالاترین حجم و ارزش ایستاد؛ درحالی که در مجموع این بازار بیش از ۶۵۴ هزار ورقه به ارزش ۶۰٫۱ میلیارد تومان دست‌به دست شد.
در همین حال مبادله ۳۵ هزار و ۹۲ ورقه به ارزش حدود ۲٫۷ میلیارد تومان، حاصل دادوستدهای دیروز در بازار تسهیلات مسکن بود. در این بازار، امتیاز تسهیلات مسکن مرداد۹۴ با ۷۵٫۲ هزار تومان با کمترین قیمت معامله شد و تسه دی‌ماه ۹۵ با ۷۷٫۱ هزار تومان بیشترین قیمت را در میان این اوراق دارا بود.

 عرضه‌های بورس کالا
به  نوشته تعادل،دیروز در تالار صادراتی ۱۸ هزار تن آرد گندم به قیمت پایه ۲۷۵ دلار در هر تن عرضه شد. در این تالار همچنین ۷۴۰ تن عایق رطوبتی شرکت‌های آذربام عایق کار و دانا گام به همراه حدود ۱۱ هزار تن انواع قیر شرکت‌های پتروتار کیمیا، عایق اصفهان و معماران تجارت آفتاب روی تابلو عرضه رفت.
بر اساس این گزارش، تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران در این روز شاهد عرضه ۱۲ هزار و ۷۷۰ تن انواع سبد میلگرد مخلوط، سبد میلگرد و تیرآهن شرکت ذوب اصفهان بود. سبد میلگرد A3 سایز ۱۴ تا ۲۵ صنایع فولاد هیربد زرندیه نیز در صورت تقاضا تا ۳۹۶۰ تن در این تالار عرضه شد. شرکت ملی مس نیز در این روز عرضه‌کننده ۱۲۰ تن سولفور مولیبدن، ۱۲ تن کنسانتره فلزات گرانبها و ۲۰ هزار تن مس کم عیار است. شرکت گیل راد شمال نیز ۴۰ تن مس مفتول را در این تالار عرضه کرد.
تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی نیز شاهد عرضه ۴۱ هزار و ۳۴۰ تن وکیوم باتوم، ۱۱ هزار تن لوب کات سبک و سنگین، ۱۳۰۰ تن گوگرد گرانوله و کلوخه و ۱۵۰ تن آرگون بود. در این تالار همچنین ۳۹ هزار و ۷۰۰ تن انواع قیر شرکت‌های نفت جی، نفت پاسارگاد و نگین فخر آذربایجان و ۴۶۰۰ تن انواع مواد پلیمری و شیمیایی عرضه شد. در تالار فرعی بورس کالای ایران طی روز گذشته ۱۶ هزار قطعه جوجه یک روزه اجداد گوشتی، ۴۰ هزار قطعه جوجه یک روزه مادر گوشتی و ۴۲ هزار قطعه جوجه یک روزه گوشتی عرضه شد. از دیگر عرضه‌های این تالار می‌توان به عرضه ۳۰۰ تن ضایعات آهنی شرکت نفت جی و ۳۷۶۲ تن رب گوجه اشاره کرد. تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران طی روز یک‌شنبه شاهد عرضه حدود ۱۵ هزار تن ذرت طرح قیمت تضمینی به صورت گواهی سپرده و ۸ هزار تن به صورت فیزیکی بود. در این تالار همچنین ۲۳ هزار تن گندم خوراکی و دوروم، ۵۳۰۰ تن شکر سفید و شکر خام و ۲۰۰ تن روغن خام سویا و روغن پالم عرضه شد.

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *