نرخ سود ۲۰ درصد در تورم تک رقمی مدیریت غلط بانکی را نشان می‌دهد

به گزارش ریسک نیوز به نقل از تسنیم، محمود بهمنی با انتقاد از معکوس بودن رابطه نرخ سود بانکی و تورم، گفت: نرخ سود بانکی باید تابع نرخ تورم باشد اما می بینیم که نرخ تورم در سال های اخیر تک رقمی شده ولی نرخ سود هرساله تمایل به جهش به سمت بالا دارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه منابع بانک ها باید درخدمت اقتصاد باشد، افزود: در سال گذشته ۲۰ درصد از منابع بانک ها برای بخش مسکن، ۳۷ درصد برای صنعت، ۲۰ درصد برای کشاورزی، ۱۲ درصد صادرات و ۸ درصد برای واردات در نظر گرفته شد.

رئیس کل سابق بانک مرکزی با بیان اینکه بانک ها باید از بنگاهداری خارج شوند،تصریح کرد:خروج بانک ها از بنگاه داری در بسیاری از بخش های اقتصاد مشروط به این است که سود خود را از تسهیلات دریافت کنند.

تسویه بدهی ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت به شبکه بانکی لازم است

وی راهکار بازگشت منابع بانکی به چرخه اقتصاد را تسویه بدهی ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت به شبکه بانکی خواند و گفت: متاسفانه دولت نه سود و نه جریمه دیرکرد بدهی خود را به شبکه بانکی نمی پردازد که این خود مشکل مهمی را منجر شده است.

وی با بیان اینکه برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور مشکل کمبود منابع نداریم، افزود:متاسفانه استفاده ناصحیح از برخی نیروها در جاهای غیرکارشناسی و همچنین مدیریت ضعیف وضعیت فعلی را رقم زده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی،با تاکید بر اینکه باید چرخه معیوب اقتصادی با سیاست گذاری های صحیح جبران شود، ادامه داد: باید شرایطی مهیا شود تا تراز تجاری کشور با همکاری بانک ها در راستای تقویت تولید مثبت شود,زیرا ادامه روند فعلی مشکلات عدیده ای را رقم می زند.

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *