نظارت، نزاعت، نذارت یا نزارت در کسب و کار !!؟

نظارت، نزاعت، نذارت یا نزارت در کسب و کار !!؟

نظارت از ریشه نظر است؛ فرهنگ معین و دهخدا، نظارت را نگریستن، دقت و تأمل کردن در چیزی و پائیدن و مراقبت کردن و در تحت نظر و ديده‏باني داشتن كاري، نگراني و ديده‏باني به سوي چيزي و مباشرت معنا می کنند.

به گزارش ریسک نیوز،نظارت از ریشه نظر است؛  فرهنگ معین و دهخدا، نظارت را نگریستن، دقت و تأمل کردن در چیزی و پائیدن و مراقبت کردن و در تحت نظر و ديده‏باني داشتن كاري، نگراني و ديده‏باني به سوي چيزي و مباشرت معنا می کنند. نظارت واجد ویژگی هایی است برای مثال، . نظارت با عقلانيت در ارتباط است؛ چون نياز به ديدن، تجزيه و تحليل و تشخيص صحيح از سقيم دارد. نظارت كنشي «عامدانه و عالمانه » است؛ از اين‏رو هر نگاه تصادفي و از روي جهل را نظارت نمي‏نامند. خود نظارت نیز نياز به نظارت دارد؛ زيرا خود فعاليت نظارتي هم نوعي فعاليت و تحرك است. نکته مهم اینکه قواعد و ضوابط بازي و تلاش نظارتي با ساير بازيها و تلاشها از بنياد متفاوتند و بر همين اساس است كه اگر هر كدام از اين‏دو (عامل وناظر) در كار همديگر دخالت كنند، رعايت قواعد بازي را نكرده‏اند. نيروهاي نظارتي نبايد فعاليتهاي مستقيم و اجرايي را به عهده بگيرند و نيروهاي عملياتي نبايد در كار داوري مداخله كنند.

علیرغم اهمیت نظارت برای حصول اهداف و تحقق برنامه ها و جلوگیری از انحرافات و عدول از قوانین و مقررات، به علل مختلفی گاهی نظارت بیشتر جنبه نزاع و کشمکش پیدا می کند و مقام ناظر با دخالت و گاها به عللی سوای وظیفه نظارتی و با انگیزه های شخصی و پیش فرض های ذهنی عرصه را بر عامل تنگ می نماید و در واقع نزاعت می کند. گاهی نیز کژی در ماهیت و شکل نظارت، باعث گسترده تر شدن کشمکش ها در فضا می شود و گاهی نیز به جای جنبه اصلاحی نظارت، جنبه ترساندن (نذارت) را به خود می گیرد. اما در برخی موارد هجمه مقام ناظرنه تنها بهبود را محقق نمی سازد بلکه به نوعی باعث نزارت (با فتح نون)به معنی کاستن و اندک شدن می شود و سدی در راه تعالی و رشد ایجاد می کند. در بسیاری موارد نیز مجموعه تحت نذارت باید برای مصون ماندن از ترس و دلهره و پیامد های ناخواسته، امکانات خود را نذر مقام ناذر نماید. سوال مقام ناظر کسب و کار شما  از کدام نوع می باشند ؟!/ سامانه مقالات و تازه هاي بيمه

 

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *