ورشکستگی قریب الوقوع صندوق های بازنشستگی و گامهای بیمه مرکزی جهت نظارت بر انها

به گزارش ریسک نیوز،افتتاح نخستین شرکت بیمه تخصصی زندگی در ایران با تایید صلاحیت اعضای هیات مدیره و مدیر عامل بیمه خاورمیانه از سوی بیمه مرکزی امروز با حضور عقیلی مدیر عامل بانک خاورمیانه ، محمد ابراهیم امین ، عضو هیات مدیره بیمه خاورمیانه ، همتی ، رئیس کل بیمه مرکزی و خلیل حسن زاده ، مدیرعامل این شرکت برگزار شد.

سیاست تخصصی شدن رشته بیمه عمر، با هدف جلوگیری از هزینه کرد درآمد ناشی از حق بیمه های عمر در رشته های دیگر و افزایش ضریب نفوذ بیمه در میان مردم از سوی بیمه مرکزی ایران  در نهایت به آغاز بکار اولین شرکت بیمه تخصصی منجر گردید.

همتی ، رئیس کل بیمه مرکزی در این مراسم با اشاره ظرفيت بالاي بيمه عمر در كشور گفت: اميدوارم بيمه خاورميانه شروع گسترش بيمه هاي تخصصي عمر باشد، چرا كه فضاي بسيار خوبي براي گسترش بيمه هاي عمر در كشور به وجود آمده است.

رئيس كل بيمه مركزي با تاكيد بر اهميت بيمه عمر و نقش آن در رفاه و آتيه مردم گفت: استراتژي ما بايد به سمت تحول در سياست گذاري، بازاريابي و سرمايه گذاري باشد. سرمايه گذاري در صنعت بيمه به خصوص بيمه هاي عمر در تقسيم ريسك بسيار با اهميت است و اگر به آن دقت نشود، پاشنه آشيلي براي اين صنعت محسوب مي شود. چرا كه يك شركت بيمه عمر علاوه بر كار فني بايد يك شركت سرمايه گذاري بلند مدت خوب باشد.

وی با بیان اینکه بیمه‌های عمر در پرتفوی بیمه‌های دنیا حرف اول را می‌زند، افزود: متأسفانه ما نتوانستیم توفیقی در این رابطه داشته باشیم. بزرگ‌ترین بیمه‌های فعال در دنیا حق بیمه‌های دریافتی‌شان در رشته زندگی از ۲۴ میلیارد دلار شروع و تا ۸۰ میلیارد دلار می‌رسد اما حق بیمه زندگی در ایران قابل مقایسه با سایر رشته‌ها نیست.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی صندوق‌های بازنشستگی در کشور اظهار داشت: متأسفانه نظارتی بر صندوق‌های بازنشستگی نیست و به نظر من پس از معضل بانک‌ها معضل بلندمدت اقتصاد ما صندوق‌های بازنشستگی هستند و اگر در بحث نظارت این صندوق‌ها بخواهیم وارد شویم دولت در آخر به بیمه مرکزی خواهد رسید.

بيمه هاي عمر را از درون شركت هاي جنرال تفكيك می كنيم

همتي، افزايش اقدامات فرهنگي، تبليغاتي و بازاريابي مناسب براي فرهنگسازي بيمه عمر در ميان مردم را امري ضروري دانست و گفت: شركت هاي بيمه بايد به دنبال طرح هاي جديد بيمه عمر متناسب با همه اقشار جامعه و با هر درآمدي باشند تا بتوانند سطح وسيع تري از مردم را تحت پوشش قرار دهند.

رئيس كل بيمه مركزي از برنامه ريزي براي جدا سازي بيمه عمر از شركت بيمه جنرال در آينده خبر داد و گفت: نبايد ذخائر بيمه هاي عمر براي ساير رشته هاي بيمه اي خرج شود به همين منظور درصدد هستيم شركت هاي بيمه عمر تخصصي را گسترش داده و بيمه هاي عمر را نيز از درون شركت هاي جنرال تفكيك كنيم.

همتي لازمه خريد بيمه عمر در كشور را اعتماد مردم به صنعت بيمه دانست و گفت: متاسفانه خروج يك شركت بيمه از صنعت بيمه تبعات منفي در اعتماد مردم دارد و همين مسئله وظيفه نظارتي بيمه مركزي را سنگين تر مي كند.

 

وي با اشاره به سهم بيمه هاي عمر در كشورهاي نوظهور گفت: در اين كشور ها ۵۵درصد سهم بيمه را بيمه هاي زندگي تشكيل مي دهد و سرانه بيمه عمر در اين كشور ها ۷۱ دلار و سرانه بيمه عمر در كشور هاي پيشرفته ۱۹۰۰دلار است. اين در حالي است كه كل سرانه حق بيمه سالانه در كشور ما ۱۰۰ دلار است و ۱۴دلار آن به بيمه هاي عمر اختصاص دارد كه اين نياز به يك كار اساسي در رشته هاي بيمه عمر را نشان مي دهد

 

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *