کارنامه مدیران عامل بیمه ای در سال ۹۵ چگونه بود؟ / عملکرد واگذار شده ها و خصوصی ها در قالب نمودار

به گزارش ریسک نیوز گزارش حاضر عملکرد شرکت­های بیمه در سه ماهه چهارم سال ۹۵ را مورد بررسی قرار می­دهد ، آمار اعلامی بیمه مرکزی بیانگر آن است که  پس از بیمه ایران ، بیمه آسیا و بیمه پارسیان بیشترین حق بیمه تولیدی را به خود اختصاص داده اند. نکته قابل توجه دیگر نسبت خسارت ۶ شرکت بیمه ای  میهن، کوثر، سرمد، معلم، ملت، البرز است که از میانگین صنعت بالاتر رفته و زنگ هشدار را برایشان به صدا در اورده است.

گفتنی است بیمه میهن در حال حاضر بالاترین میزان نسبت خسارت را در شرکتهای بیمه ای از آن خود کرده که بدون شک با توجه به درجه توانگری اش و از طرف دیگر چالش افزایش سرمایه ، این شرکت را در سال جدید با چالش های فراوانی روبرو خواهد کرد.

از سوی دیگر نسبت خسارت بیمه ملت نیز که دوره مدیریت قبلی به یادگار مانده همچنان بالاست اگر چه که پیش ازین ابراهیم پور ، مدیر عامل بیمه ملت طی گفتگویی اذعان داشت:یکی از علل افزایش نسبت خسارت این بود که اولین شرکتی بودیم که بیمه نامه روزشمار ثالث(کوتاه مدت) را راه اندازی کردیم که حقیقتا بیمه نامه چندان خوبی نیست  و در دراز مدت شرکت را با چالش روبرو می کند.

وی افزود: طی سه سال گذشته نسبت پرتفوی ثالث را از ۹۰ درصد به ۵۰ درصد رساندیم علاوه براینکه جزو تنها شرکتهایی بودیم که تخفیف ثالث اعمال نکردیم و بدین ترتیب ناخوداگاه حق بیمه کمتر شد و در مقابل  نسبت خسارت افزایش یافت .

امار مندرج در نمودار البته نشان می دهد بیمه ملت توانسته تا حدودی نسبت خسارت خود را کنترل کند.

این گزارش می افزاید،  بیمه البرز نیز در میان شرکتهای دولتی واگذار شده  بالاترین میزان نسبت خسارت را تجربه کرده این در حالی است که در مقایسه با شرکتهای بیمه واگذار شده حق بیمه تولیدی اش با کاهش روبرو بوده است.

علاوه بر شرکتهای مذکور ، موسسات بیمه ای کوثر سرمد و معلم نیز بالاترین نسبت خسارت را در دوره مورد بررسی از ان خود کردند و باید دید مدیران عامل این شرکتها چه برنامه ترمیمی برای کنترل نسیت خسارت دردستور کار قرار می دهند.

در ادامه گزارش عملکرد شرکت­های بیمه در سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۵ از نظر می گذرد.

از تعداد ۳۲ شرکت سال ۹۵، عملکرد ۲۹ شرکت(به جز شرکت غیرفعال بیمه توسعه و دو شرکت بیمه اتکائی امین و ایرانیان) در این گزارش بررسی می­شود. ابتدا میزان حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی شرکت­ها و نیز سهم آنها ارائه می­شود، سپس تعداد بیمه­ نامه صادره و تعداد موارد خسارت و سهم آنها نشان داده می­شود و در ادامه نسبت خسارت شرکت­ها آمده است.

در پایان خلاصه عملکرد شرکت­ها نیز در قالب سه گروه (دولتی یعنی بیمه ایران، دولتی واگذار شده یعنی بیمه آسیا، البرز و دانا، و شرکت­های خصوصی) جهت مقایسه بهتر گزارش شده است. لازم به ذکر است که حجم حق بيمه‌هاي توليدي بازار بيمه با ۲۲٫۵ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به حدود ۲۷۷٫۲ هزار میلیارد ريال رسيده است، خسارت پرداختی شرکت­های بیمه نیز با رشد ۲۴٫۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۸۰٫۲ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.

شکل­های ۱ و ۲ حق بیمه تولیدی، خسارت پرداختی و نرخ رشد مرتبط شرکت­ها و شکل­های ۳ و ۴ سهم شرکت­ها از کل بازار حق بیمه و خسارت پرداختی را نشان می­دهد. حق بیمه تولیدی بیمه ایران به عنوان تنها شرکت دولتی در سه ماهه چهارم سال ۹۵ معادل با ۲۶٫۶ هزار میلیارد ریال و خسارت پرداختی آن ۲۶٫۴ هزار میلیارد ریال گزارش شده است که به ترتیب سهم ۳۴٫۷ و ۴۱٫۴۹ درصدی از بازار را داشته است.

نرخ رشد حق بیمه تولیدی بیمه ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۵٫۸ درصد و نرخ رشد خسارت پرداختی ۲۰٫۲۵ درصد است. بعد از بیمه ایران بیشترین حق بیمه تولیدی به بیمه آسیا با ۷٫۸۹ هزار میلیارد ریال تعلق گرفته که حاکی از رشد ۱۵٫۸۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

خسارت پرداختی بیمه آسیا نیز ۷٫۲۹ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مدت مشابه ۲۶٫۰۲ درصد افزایش نشان می­دهد. سهم بیمه آسیا از کل حق بیمه تولیدی بازار ۱۰٫۲۸ درصد، و سهم آن از کل خسارت پرداختی ۱۱٫۴۴ درصد است.  در بین شرکت­های خصوصی که آمار آن در شکل ۲ نشان داده شده است بیشترین حق بیمه تولیدی به بیمه پارسیان تعلق گرفته که ۵٫۹۴ هزار میلیارد ریال گزارش شده و نشان دهنده رشد ۱۱٫۷۹ درصدی است. خسارت پرداختی آن نیز ۲٫۶۴ هزار میلیارد ریال بوده که رشدی ۲۰٫۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. سهم بیمه پارسیان از حق بیمه تولیدی کل بازار ۷٫۷۴ درصد و سهم آن از خسارت پرداختی کل بازار نیز ۴٫۱۵ درصد است. آمار سایر شرکت­ها در نمودارهای مربوطه نشان داده شده است. نزدیک به سه چهارم (۷۳٫۲۹ درصد) حق بیمه تولیدی بازار به ۶ شرکت بیمه (ایران، آسیا، البرز، پارسیان، دانا، پاسارگاد) تعلق گرفته است. ۷۴٫۹ درصد خسارت پرداختی کل بازار نیز توسط ۶ شرکت (ایران، آسیا، البرز، دانا، کوثر، معلم) صورت گرفته است. لازم به ذکر است که ۳۹٫۵  درصد حق‌بيمه‌هاي توليدي سال ۹۵ به رشته بيمه شخص‌ثالث و مازاد اختصاص دارد. ۲۳٫۵ درصد از حق بيمه­ هاي توليدي مرتبط با بيمه درمان است. سهم بيمه زندگي به میزان ۱۳٫۴ درصد از پورتفوي حق بيمه توليدي بازار رسيد. سهم بیمه­ های غیراجباری (کل رشته­ های بیمه به جز شخص ثالث و حوادث راننده) از حق بیمه تولیدی بازار بیمه به ۵۶٫۸ درصد رسید. مجموع حق بیمه تولیدی پوششهای مرتبط با رانندگی و وسایل نقلیه (شخص ثالث، حوادث راننده و بدنه اتومبیل) به ۴۸٫۵ درصد از کل رسیده است. این در حالی است که سه رشته اخیر ۵۲٫۶ درصد از خسارت پرداختی بازار بیمه را به خود اختصاص داده اند.

همچنین ۴۳٫۴ درصد از خسارتهاي پرداختي به بيمه شخص ثالث و مازاد اختصاص داشت. حدود ۳۰٫۷ درصد از خسارت‌هاي بازار بيمه در رشته بيمه درمان پرداخت شده است. سهم بیمه زندگی نیز به حدود ۶٫۶ درصد از خسارتهای پرداختي بازار بيمه رسید. رشته بیمه درمان به تنهایی ۹۳ درصد از کل تعداد خسارت­های پرداختی را به خود اختصاص داده است و پس از آن بیمه شخص ثالث و مازاد با ۳٫۲ درصد سهم قرار دارد. ( لازم به ذکر است در رشته بیمه درمان، بیمه نامه­های صادر شده از طرف شرکتهای بیمه معمولاً به صورت گروهی است که افراد متفاوتی را هم تحت پوشش قرار می دهد، در مقابل یک نفر در طول سال چندبار می تواند خسارت دریافت نماید. لذا آمار “تعداد موارد خسارت” در این رشته به مراتب بزرگتر از آمار “تعداد بیمه نامه صادره” آن است. بر این اساس، با وجودی که بیمه درمان فقط ۵٫۳ درصد از تعداد بیمه نامه‌های صادره صنعت بیمه سهم دارد، ۹۳ درصد از تعداد موارد خسارت پرداختی را به خود اختصاص داده است)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تعداد کل بیمه­ نامه­ های صادره ۵۸٫۶ میلیون فقره بوده که نسبت به سال قبل حدود ۱۵٫۴ درصد رشد داشته است. از کل تعداد بیمه نامه­های صادره، ۴ رشته شخص ثالث- مازاد، حوادث راننده، حوادث و بدنه اتومبیل به ترتیب ۳۴٫۶، ۳۲٫۴، ۷٫۸و ۷٫۱ درصد از کل بیمه نامه­ های صادره سهم دارند (در مجموع ۸۱٫۹ درصد). سهم رشته­های بیمه درمان، عمر و آتش سوزی نیز به ترتیب ۵٫۳، ۵٫۱ و ۴٫۷ درصد از کل تعداد بیمه نامه­های صادره بوده و بیشتر از سایر رشته­هاست. همچنین تعداد موارد خسارت پرداختی به بیمه گذاران ۳۲٫۵ میلیون مورد بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰٫۸ درصد رشد داشته است.

تعداد موارد بیمه نامه و خسارت در شکل­های ۵ تا ۸ نشان داده شده است. بیشترین تعداد بیمه نامه صادره متعلق به بیمه ایران با ۷٫۲۸ میلیون فقره بوده که حاکی از رشد ۳۱٫۲۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل است. تعداد موارد خسارت پرداختی ۷٫۵۵ میلیون بوده که نشان دهنده رشد ۳۸٫۲۵ درصدی است. سهم بیمه ایران از تعداد موارد بیمه نامه صادره ۳۶٫۴۳ درصد و سهم آن از تعداد موارد خسارت پرداختی نیز ۷۸٫۷۹ درصد است. می­توان گفت که در شرکت بیمه ایران بیشترین آمار تعداد موارد خسارت مرتبط با رشته بیمه درمان است لذا با توجه به ماهیت رشته درمان (که در مطالب قبلی ذکر شد) این مسئله باعث می­شود آمار تعداد موارد خسارت در این رشته به مراتب بزرگتر از آمار تعداد بیمه نامه صادره باشد که این وضعیت به آمار کل تعداد بیمه نامه­های صادره و تعداد موارد خسارت این شرکت سرایت کرده است. تعداد و سهم سایر شرکت­ها از بیمه­ نامه صادره و موارد خسارت پرداختی در شکل­های مربوطه نشان داده شده است.

 

 

 

 

 

 

در محاسبه نسبت خسارت (حاصل تقسيم خسارت پرداختي به حق‌بيمه توليدي برحسب درصد) مبالغ خسارت‌هاي معوق، ذخاير حق‌بيمه، كارمزد شبكه فروش و هزينه‌هاي اداري- عمومی در نظر گرفته نمي‌شود لذا بررسی آمار عملکرد شرکتهای بیمه از حیث “نسبت خسارت” نمی تواند ارزیابی درستی از عملکرد آنها در دسترس قرار دهد و لذا در دوره های سالانه از “ضریب خسارت” استفاده می شود که در محاسبه آن ذخایر حق بیمه و خسارتهای معوقه دخالت دارند. در حال حاضر براساس آمار اولیه سال ۱۳۹۵، به دلیل عدم دسترسی به ارقام دقیق ذخایر حق بیمه و خسارات معوقه، ضریب خسارت قابل محاسبه نیست، بدین ترتیب آمار نسبت خسارت در شرکتها در شکل ۹ نشان داده شده است.

نسبت خسارت کل صنعت ۸۳٫۰۵ درصد گزارش شده است. شرکت­هایی که نسبت خسارت آنها بالا ۱۰۰ درصد قرار گرفته است با رنگ قرمز در نمودار نشان داده شده است که شامل ۶ شرکت ( میهن، کوثر، سرمد، معلم، ملت، البرز) است. بیشترین نسبت خسارت(۲۹۶٫۴۱ درصد) مربوط به بیمه میهن است که در مقایسه با سال قبل ۱۷۱٫۷۸ واحد بیشتر شده است. بعد از آن بیمه کوثر قرار می­گیرد که نسبت خسارت آن ۱۴۵٫۶۴ درصد است و ۷۰٫۲۸ واحد نسبت به سال قبل افزایش داشته است. نسبت خسارت بیمه ایران، رازی و آسیا نیز بالاتر از میانگین صنعت و کمتر از ۱۰۰ درصد قرار گرفته است.

 

 

 

 

 

شکل۱۰ سهم گیری شرکت­ها بر اساس سه گروه مختلف از کل بازار بیمه را نشان می­دهد. بیمه ایران به عنوان تنها شرکت دولتی ۳۴٫۷ درصد از حق بیمه تولیدی بازار را به خود اختصاص داده است، ۴۱٫۴۹ درصد از خسارتهای بازار بیمه را پرداخت کرده، ۳۶٫۴۳ درصد از بیمه­ نامه ها را صادر کرده و نیز ۷۸٫۹۷ درصد از تعداد موارد خسارت کل بازار در بیمه ایران صورت گرفته است. همچنین بین گروه­های طبقه­ بندی شده بیشترین نسبت خسارت (۹۹٫۳۱) به بخش دولتی تعلق گرفته است.

شرکت­های دولتی واگذار شده (آسیا، البرز، دانا) معادل ۲۵٫۴۲ درصد حق بیمه تولیدی را به خود اختصاص داده، ۲۴٫۷۱ درصد از خسارت کل بازار را پرداخت کرده، ۳۳٫۵۶ درصد از تعداد بیمه­ نامه­ های بازار را صادر کرده و نیز ۵٫۷ درصد از تعداد موارد خسارت در این شرکت­ها صورت گرفته است. همچنین نسبت خسارت آنها معادل ۸۲٫۰۶ درصد گزارش شده است.

سهم شرکت­های خصوصی(۲۵ شرکت) از حق بیمه تولیدی معادل ۳۹٫۸۷ درصد، از خسارت پرداختی ۳۳٫۸۲ درصد، از تعداد بیمه نامه­ های صادره ۳۰ درصد و از تعداد موارد خسارت ۱۵٫۳۴ درصد است. نسبت خسارت آنها کمترین مقدار و  معادل با ۶۸٫۰۵ درصد است.

حسین ارغند

 

اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *